Krimi

Dvoch komplicov ukrajinského bossa Volodymyra Y. odsúdili za päť vrážd na 22 rokov

Dvoch komplicov ukrajinského bossa Volodymyra Y. - Eduarda V. a Mykolu Sh., prezývaného v minulosti Jurij R., alias Koľja, odsúdil včera senát Krajského súdu (KS) v Bratislave v kauze piatich vrážd na 22 rokov odňatia slobody.

Ilustračný obrázok k článku Dvoch komplicov ukrajinského bossa Volodymyra Y. odsúdili za päť vrážd na 22 rokov
Zdroj: TASR

Súd ich uznal vinných z trestného činu vraždy a ďalších trestných činov. Išlo o výnimočné a úhrnné tresty, ktoré by si mali odpykať v ústave s maximálnym stupňom stráženia. V roku 1998 zavraždili najprv dvoch členov pôvodne spoločnej podskupiny v obci Jablonica v okrese Senica. K vraždám došlo až po súhlase bossa Volodymyra Y. Svoje obete zastrelili.

V tom istom roku zastrelili svojich dvoch ďalších bývalých komplicov v katastri mesta Stupava. Poslednú obeť postrelili na bratislavskej Kolibe a potom ju uškrtili elektrickým káblom a hodili zviazanú do Dunaja. „Vraždy spáchali úmyselne a trýznivo,“ uviedol mimo iného predseda trojčlenného senátu. Eduard V. sa podľa rozsudku dopúšťal aj drogovej trestnej činnosti a Mykola Sh. falšovania dokumentov.

Obžalovaný Eduard V., ktorý ako jediný sa nachádza na Slovensku a bol dnes dopoludnia na pojednávaní, sa na vyhlásení verdiktu nezúčastnil. Rozsudok nie je právoplatný, možno sa voči nemu odvolať na Najvyšší súd SR.

Nezákonne získané odpočúvania

Senát včera konal vo veci po približne dvoch rokoch, keď Volodymyra Y. a Vasyľa P. vylúčil najprv na samostatné konanie, keďže sa na pojednávanie nedostavovali a ani nedávali súhlas svojim obhajcom na konanie v ich neprítomnosti. Senát vypočul prostredníctvom telemosta policajného agenta, ktorý bol nasadený takmer mesiac v cele s Eduardom V., a vypočul aj znalca z odboru psychológie.

Prokurátor navrhol dvojici doživotné tresty odňatia slobody, tak ako v pôvodnom rozsudku z roku 2009. „Zastávam názor, že vina môjmu klientovi nebola preukázaná, a preto ho navrhujem oslobodiť,“ uviedla v záverečnej reči obhajkyňa Eduarda V.

Odpočúvania z cely obžalovaného Eduarda V. boli podľa jej slov, ako to konštatoval v minulosti aj Najvyšší súd SR, nezákonne získané. Súd podľa jej názoru mal vykonať dokazovanie odznovu, keďže je senát v novom zložení.

Obhajca Volodymyra Y. informoval na úvod procesu súd o tom, že jeho klient je na Ukrajine od začiatku víkendu hospitalizovaný, oficiálny doklad predloží až po ukončení hospitalizácie. Zároveň súd požiadal, aby proces odročil.

Vyhostený zo Slovenska

Volodymyr Y. ani ďalší spoluobžalovaní sa v júli opätovne, podobne ako koncom apríla, nedostavili na tento proces. Volodymyr Y. sa od jesene 2013 nachádza na Ukrajine a aj keby mal cestovný pas, ktorý v minulosti nemal, na Slovensko by prísť nemohol, keďže je administratívne z územia SR vyhostený. Bývalý ukrajinský boxer strávil na Slovensku takmer 12 rokov vo väzbe.

KS v Bratislave v októbri 2013 zaslal Volodymyrovi Y. písomnú výzvu, či dáva, alebo nedáva súhlas na konanie v jeho neprítomnosti. V kauze piatich vrážd komplicov gangu už raz KS rozhodol, keď obžalovaným uložil doživotné tresty odňatia slobody. Najvyšší súd SR však prípad vrátil späť prvostupňovému sú­du.

Volodymyra Y. prepustil z väzby na jeseň 2013 trnavský súd na základe rozhodnutia Ústavného súdu SR. Keďže Volodymyra Y. už v minulosti úrady vyhostili, na území Slovenska zostať nemohol. Na základe administratívneho vyhostenia bol 19. septembra 2013 odovzdaný na hraničnom priechode Vyšné Nemecké ukrajinskej strane.

Ukrajinec bol aj v minulosti niekoľkokrát prepustený na slobodu, okamžite ho však zadržali policajti, obvinili z ďalšej trestnej činnosti a na základe toho ho súdy opäť vzali do väzby. Aj po tom, ako ho 17. septembra 2013 prepustil súd na slobodu, čakali pred väznicou policajti. Vtedy ho však eskortovali do Útvaru policajného zaistenia pre cudzincov v Medveďove, odkiaľ ho neskôr previezli na slovensko-ukrajinskú hranicu.

Stíhaný vo viacerých kauzách

Na Slovensku stíhajú Volodymyra Y. vo viacerých kauzách. Na Okresnom súde v Trnave čelí obžalobe z vraždy spolumajiteľa erotického salóna Dallas v Galante. Na tento súdny proces, ako aj na pojednávanie pred KS v Bratislave sa nedostavuje.

Volodymyr Y. je spolu s ďalšími tromi mužmi obvinený v kauze piatich vrážd svojich podriadených. Vo februári 2009 ich KS v Bratislave odsúdil na doživotie, avšak Najvyšší súd SR verdikt zrušil a nižší súd musí rozhodnúť znovu. Okrem toho ho stíhali aj v prípade ďalších dvoch vrážd, avšak súdy ho spod obžaloby právoplatne oslobodili.

Ukrajinec bol zatiaľ právoplatne odsúdený iba za zorganizovanie vývozu kradnutých áut do zahraničia na štyri roky, ktoré si odsedel. Podľa polície bol Volodymyr Y. hlavou zločineckej skupiny od konca 90. rokov. Gang údajne pôsobil na Slovensku, v Česku, Maďarsku, Rumunsku, na Ukrajine a v Bielorusku a okrem iného sa mal zaoberať lízingovými a poisťovacími podvodmi a krádežami áut.

Prečítajte si tiež: V kauze piatich vrážd sa dnes pojednávalo, ale s vylúčením bossa Volodymyra Y.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM