ts Rôzne

Dunajská promenáda je otvorená. Chýba však cykloznačenie

Nový asfalt, lavičky, smetné koše, ošetrené stromy aj detské hracie prvky. Takto vyzerá zrekonštruovaná Dunajská promenáda. A ešte niečo. Bilbordy sú preč!

Ilustračný obrázok k článku Dunajská promenáda je otvorená. Chýba však cykloznačenie
29
Galéria

Po štvormesačných rekonštrukčných prácach sme sa opäť mohli prejsť po novej Dunajskej promenáde. Rekonštrukčné práce na Dvořákovom nábreží sa začali začiatkom marca tohto roku.

Dunajskú promenádu slávnostne otvorili starosta Starého Mesta Radoslav Števčík a primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal. „Bratislavčanom sme vrátili bratislavskú promenádu, ktorá je najcennejším verejným priestorom a všetci si pamätáme, ako to tu vyzeralo. Bol to dlhodobo zanedbaný verejný priestor a ľudia z toho boli frustrovaní. Ja som Bratislavčanom sľúbil, že promenádu opravíme a vrátime im ju a dnes sľub plníme,“ povedal v úvode primátor.

Niečo pribudlo, niečo stále chýba

Oprava rozbitého asfaltu na promenáde bola nevyhnutnou, hlboké brázdy a praskliny od koreňov stromov zničili jej povrch po celej dĺžke. Tie sú už minulosťou. Promenáda je vyspádovaná, nebudú sa na nej viac vytvárať kaluže.

Aspoň v okolí River Parku. Pred a za ním povrch promenády stále pripomína tankodrom. Starosta Starého Mesta však prisľúbil revitalizáciu aj tejto časti.

„Tento rok alebo najneskôr budúce leto chceme zrevitalizovať aj priestor od River Park po Most SNP – vyčistiť múrik, upraviť zeleň, vymeniť povrch promenády, úsek odvodniť, aby nevznikali kaluže a aby boli prepady zlikvidované,“ sľubuje starosta.

Korene stromov majú po rekonštrukcii viac priestoru pre svoj rast, koruny prešli bezpečnostným orezom. V tieni pod stromami si môžete oddýchnuť na 20 novoosadených lavičkách s logom hlavného mesta. Majú zábrany, aby na nich nespávali opilci. Deti sa pritom zahrajú na štyroch nových hracích prvkoch.

Bratislavčanov potešia opravené balkóny a zrekonštruovaný Matušíkov múrik. Vyčistený múrik dopĺňa nové verejné osvetlenie.

„Som rád, že sa nám podarilo zachrániť Matušíkov múrik. Je to mimoriadne cenný bratislavský artefakt, vyrobený zo spišského travertínu. Je veľmi obľúbeným stavebným materiálom, evokuje letnú pohodovú náladu, pretože odráža slnko, pohlcuje teplo,“ vysvetľuje primátor. Na zábradlí balkónov pribudlo tiež drevené obloženie, balkóny nad Dunajom vyzerajú ako nové.

Na úseku chýbali smetné koše aj riadne značenie cyklotrasy. Smetných košov pribudlo osem, čo je v porovnaní s bývalým jedným úspech.

Zmiešané územie

O riadnom značení cyklotrasy sa však hovoriť nedá. Po celej dĺžke nového asfaltu nenájdete ani centimeter značenia. Cyklistov ale potešia kovové stojany na bicykle.

„Cyklotrasa, ktorá na promenáde bola, tu aj zostane. Spôsob jej vyznačenia je ale momentálne predmetom odbornej diskusie medzi Krajským dopravným inšpektorátom, špeciálnym cestným stavebným orgánom, Starým Mestom a Bratislavou. Rozhodovať o tom bude Dopravná komisia za účasti Cyklokoalície a komunít z oblasti cyklotrás,“ vysvetlil primátor.

To, ako bude vyzerať zmiešané územie cyklistov a chodcov, je ešte vo hviezdach. Momentálne je z dôvodu neoznačenia cyklotrasy a trasy pre chodcov územie zmiešané doslova. Cyklisti kľučkujú pomedzi chodcov, chodci sa vlnia zľava doprava.

„Našou ambíciou je spraviť z promenády vyhľadávané miesto pre všetkých. Pre cyklistov aj chodcov. Cyklisti na promenádu patria. Dôležité však je zabezpečiť bezpečnosť pre všetkých, najmä detí. Promenáda musí slúžiť všetkým,“ povedal Ivo Nesrovnal.

Planetárium a mediatéka

Práce na revitalizácii Dunajskej promenády sa začali začiatkom marca 2016, po tom, ako mesto na základe dohody zaviazalo investora do siedmich mesiacov opraviť existujúcu promenádu v dĺžke od River Park I po Most Lafranconi a do troch rokov vybudovať novú promenádu v tomto území, ktorej súčasťou budú aj planetárium a mediatéka.

Súčasťou obnovy Dunajskej promenády je okrem revitalizačných prác aj starostlivosť o zeleň a stromoradie v tomto areáli. Investor vybuduje verejný priestor centrálneho námestia o rozlohe 2 500 metrov štvorcových, rozšíri pobytové plochy pre verejnosť pod promenádnou časťou a zrealizuje pobytovo-oddychový pontón v centrálnej línii námestia v prepojení s Dunajom. Uvidíme, možno budú súčasťou aj sľúbené pitné fontánky.

Čítajte aj: Obrazom: Rekonštrukcia Dunajského nábrežia začína o 5 minút 12

Dunajská promenáda je otvorená
29
Galéria
Foto: t s / Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM