DUNAJ má dnes svoj veľký deň: Rieka ponúka množstvo lákadiel, nechajte sa pozvať!
Mohutná rieka, ktorá je neodmysliteľnou súčasťou Bratislavy, má svoj významný deň. Medzinárodný deň Dunaja sa 29. júna oslavuje už od roku 2004.

Deň podpísania Dohovoru o spolupráci pri ochrane a trvalom využívaní Dunaja 29. júna 1994 v Sofii sa pripomína ako Medzinárodný deň Dunaja. Okrem osláv má nabádať obyvateľov v povodí európskeho veľtoku k akciám na zvyšovanie ochrany jeho vôd.
Oslava rieky
Rieka Dunaj sa stala múzou nejednému umelcovi, počnúc rakúskym skladateľom Johannom Straussom, ktorý ju zvečnil vo valčíku Na krásnom modrom Dunaji, cez Jána Bottu, ktorý napísal Báj na Dunaji až po súčasné reklamné agentúry, ktoré lákajú turistov práve motívom našej rieky.
Dunajské lákadlá
Hrad Devín týčiaci sa na hradnej skale nad sútokom Dunaja a Moravy je obľúbeným nielen pre jeho bohaté dejiny, z jeho nádvoria dovidíte na ladné krivky oboch riek. Zamilované páry sa sem chodia pozerať na západ slnka, jeho odlesk na hladine.
Chránený areál Pečniansky les je jedným z mála pôvodných lužných lesov. Stretnúť tu počas prechádzky môžete ďateľa čierneho či bobra vodného.
Na polostrove toku rieky Dunaj, neďaleko mestskej časti Čunovo, si môžete zájsť do galérie Danubiana. Ponúka výstavy moderného umenia počas celého roka.
Objavovať môžete aj Malý a Mošonský Dunaj, a to ako na bicykli, tak aj na člne. Ak nemáte vlastný, v lokalite funguje požičovňa člnov.
Vyhliadkové plavby sú už v Bratislave samozrejmosťou. So skúsenými kapitánmi sa môžete plaviť za zrúcaninami Hradu Devín alebo si dať Bratislavský okruh panoramatickou plavbou popod bratislavské mosty.
V rámci dobrodružnej výpravy za slovenskými mlynmi sa určite zastavte pri vodných mlynoch v Jelke, Tomášikove, Dunajskom Klátove či v Kolárove a nevynechajte ani Vodné koleso v Jahodnej.
Význam rieky
Dunaj sme sa, po jeho osídlení v priebehu rokov, naučili využívať na dopravu, obchod, výrobu energie aj poľnohospodárstvo. Brehy rieky sú vychýrené športovým a rekreačným využitím. Pozdĺž celého toku Dunaja sa tiahne vyhľadávaná cyklotrasa Eurovelo 6.
Dunaj ako jeden z najdôležitejších zdrojov cestovného ruchu oplýva aj významným ekosystémom pre sťahovavé vtáctvo v lete aj zime.
Dunaj pramení v Čiernom lese v Nemecku vo výške 1078 metrov nad morom s dĺžkou toku 2857 km, z toho 172 km na území Slovenska. Preteká desiatimi štátmi – Nemeckom, Rakúskom, Slovenskom, Maďarskom, Chorvátskom, Srbskom, Rumunskom, Bulharskom, Moldavskom a Ukrajinou.
Viac o mostoch na Dunaji
Boli ste už pri viedenskom mori? Nájdete ho kúsok za našimi hranicami.