Rôzne Správy

DRAHÉ bývanie v paneláku: Ceny starších bytov v Bratislave išli HORE o vyše 20 percent

Nájomné rastie pomalšie, priemerne na štvorcový meter vrátane energií dosiahlo koncom minulého roka 12,51 eura.

Ilustračný obrázok k článku DRAHÉ bývanie v paneláku: Ceny starších bytov v Bratislave išli HORE o vyše 20 percent
Foto: Katarína Winklerová / Zdroj: Dnes24.sk

Priemerná cena bytov ponúkaných na sekundárnom trhu v Bratislave dosiahla v štvrtom štvrťroku 2021 úroveň 3287 eur za štvorcový meter (m2).

Oproti koncu roku 2020 sa tak zvýšila o 21,1 %, čo je najvyššie tempo rastu zaznamenané od predkrízového roku 2008. Staršie byty tak dokonca mierne prekonali novostavby, ktorých cena sa medziročne zvýšila o 18,4 %. V Bratislave rástli aj ceny nájomného, s rastom o 8,8 % sa však na ceny bytov nedoťahovali. Vyplýva to z analýzy spoločnosti Bencont Investments.

Drahé centrum

Najdrahšie byty sa podľa analytikov, ako zvyčajne, predávali v okrese Bratislava I, kde prvý raz presiahli hranicu 4000 eur za m2. Zvyšné bratislavské okresy sa pohybovali na úrovni 3000 – 3300 eur za m2.

Priemerná rozloha bytov na sekundárnom trhu dosiahla takmer 66 m2, pričom priemerná absolútna cena predstavovala 213-tisíc eur.

Nájom

Nájomný trh v Bratislave rovnako pokračoval v rastovom trende. Priemerné nájomné na štvorcový meter vrátane energií dosiahlo koncom minulého roka 12,51 eura. Medziročne sa tak nájomné zvýšilo o 8,8 %. Analytici pre porovnanie uvádzajú, že zatiaľ čo sa ceny bytov za posledných päť rokov zvýšili o 51 %, nájomné na štvorcový meter vzrástlo len o 10 %. Priemerné mesačné nájomné vrátane energií dosiahlo 761 eur, čo zodpovedá bytu s veľkosťou necelých 64 m2. Najväčšiu ponuku bytov na prenájom mal opäť okres Bratislava I, pričom tesne za ním nasledoval okres Bratislava II.

„Rok 2021 bol pre realitný trh v Bratislave, ale aj na celom Slovensku, rokom najrýchlejších rastov cien od krízy v 2008. Prudký, nadpriemerný nárast bol dôsledkom oživenia ekonomiky v roku 2021 po krízovom roku 2020,“ skonštatoval hlavný analytik Bencont Investments Rudolf Bruchánik.

Záujem je veľký

Vhodné makroekonomické prostredie vo forme nízkej nezamestnanosti, rastúceho bohatstva obyvateľstva a rekordne nízkych úrokových sadzieb podľa neho tlačilo na stranu dopytu, ktorá sa aj napriek drahším bytom stále ukazuje ako vysoko kúpyschopná.

„Zmiernila sa aj averzia voči riziku, ktorá bola v období neistoty, ktorým bol rok 2020, podstatne zvýšená,“ podotkol analytik. Spomenul aj aktuálne inflačné prostredie, v ktorom mnoho Slovákov hľadá príležitosti uchovania si hodnoty svojich úspor. Podstatná časť týchto zdrojov podľa neho končí práve v nehnuteľnostiach, čo tlačí ich ceny do stále nových výšin.

Drahší stavebný materiál

„Na zvýšený dopyt nedokáže reagovať dostatočne flexibilne strana ponuky, keďže tá je obmedzená strnulými a komplikovanými povoľovacími procesmi. Okrem toho v roku 2021 zaznamenali výrazné zdraženie ceny stavebných materiálov a prác, ktoré sa pretavili do vyšších cien novostavieb. Tie zas za sebou ťahajú aj ceny starších bytov,“ priblížil Bruchánik.

Hrozí cenová bublina?

Analytik verí, že nárast cien bytov na úrovni presahujúcej 20 % bol mimoriadnym a jednorazovým úkazom spôsobeným už spomenutými príčinami.

Pokiaľ by sa mal zopakovať aj ďalšie roky (bez toho, aby došlo k adekvátnemu rastu priemernej mzdy), tak sa môžu opodstatniť reči o cenovej bubline. Zatiaľ však tento scenár za pravdepodobný nepredpokladáme,“ dodal analytik. V roku 2022 skôr očakáva spomalenie cenového rastu na úroveň okolo 10 %. Ako dôvod spomalenia vidí pokles kúpyschopnosti v dôsledku podstatne vyššieho rastu cien bytov ako priemernej mzdy počas posledného roka.

Témy, ktoré hýbu Bratislavou

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM