DPB presmeroval autobusy linky 78 k vlakom RegioJet do centra mesta

RegioJet, DPB a BID pripravili nové spojenie, ktoré zlepší dopravu v Bratislave. Bratislavčania od tohto týždňa každodenné dopravné zápchy obídu po koľajniciach.

Východná oblasť Bratislavy sa dnes trápi so zlou dopravnou situáciou a pri ceste do centra mesta strácajú obyvatelia každé ráno v dopravných kolónach desiatky minút.

Po koľajniciach

V spolupráci s BID preto RegioJet a DPB pripravili pre týchto obyvateľov lepšie spojenie verejnou dopravou. Od tohto týždňa zavádzajú nové spojenie východnej oblasti Bratislavy s centrom mesta. Autobusy MHD linky 78 začnú premávať po novej trase a budú privážať cestujúcich z Vrakune a Dolných honov k železničnej stanici v Podunajských Biskupiciach, kde môžu prestúpiť na vlaky RegioJetu linky S70.

Pri cestovaní do centra mesta tak ušetria cestujúci aj pol hodinu. Vďaka novému spojeniu obídu ranné zápchy po koľajniciach.

„Vo Vrakuni a na Dolných honoch im stačí nastúpiť na autobus linky 78 s novou trasou, ktorým sa dovezú na stanicu v Podunajských Biskupiciach. Tam prestúpia na náš vlak linky S70, s ktorým sa za pár minút dostanú až do centra mesta na hlavnú stanicu, príp. do mestskej časti Bratislava – Nové Mesto. Zápchy tak obídu po koľajniciach a namiesto hodiny strávia cestovaním iba cca 20 – 25 min. Vlaky RegioJet linky S70 sú zaradené do integrovaného dopravného systému a platia v nich rovnaké cestovné lístky a električenky ako v MHD, preto si v nich nie je potrebné dokupovať žiaden ďalší lístok. V čase špičky jazdia až trikrát za hodinu,“ uviedol Martin Žarnovický, koordinátor PR a komunikácie RegioJetu.

Linka 78

Zmena trasy autobusu linky 78 súčasne prináša zlepšenie dopravy aj pre cestujúcich z regiónov, ktorí dochádzajú do Bratislavy za prácou. Autobus linky 78 dočasne zastúpi rolu plánovanej železničnej zastávky v Ružinove. Do času jej vybudovania tak môžu cestujúci z vlaku RegioJet prestúpiť v Podunajských Biskupiciach na autobus linky 78, ktorého trasa vedie súbežne so železničnou traťou až do Ružinova.

„Dopravný podnik Bratislava, a. s. bude v rannej špičke prevádzkovať autobusovú linku 78 v desaťminú­tových intervaloch, čím zabezpečí nadväzné spojenie ku každému vlaku RegioJet linky S70. Všetky autobusy budú výhradne nízkopodlažné, pôjde zväčša o tie najnovšie vozidlá v našom vozovom parku, aby sme cestujúcim zaistili vysoký komfort. Linka prechádza prakticky celými Dolnými honami a Vrakuňou. K železničnej stanici Podunajské Biskupice navyše premáva aj autobus linky 70, ktorý obsluhuje celé Podunajské Biskupice. Súčasne predpokladáme, že sa nám novým spojením podarí odbremeniť plné trolejbusy smerujúce do centra mesta a na hlavnú stanicu,“ hovorí Zenon Mikle, vedúci marketingu a komunikácie Dopravného podniku Bratislava.

„Ďalším krokom pre zabezpečenie rýchlejšej a pohodlnejšej integrovanej verejnej dopravy bude uplatnenie nových cestovných poriadkov prímestských autobusov v druhej polovici roku 2018. Nielen, že budeme mať pre obyvateľov kraja viac prímestských autobusových spojení, ale budú tiež nadväzovať na regionálne vlaky,“ povedala Zuzana Horčíková, generálna riaditeľka Bratislavskej integrovanej dopravy, a. s.

Zdroj: bratislava.dnes24.sk