Do Svetového dňa darcov krvi sa zapája aj Bratislava. Krv potečie i v divadlách

Vo štvrtok môžete aj vy darovať krv v Mestskom divadle Pavla Országha Hviezdoslava. Podujatie prídu podporiť aj herci Ján Jackuljak, Marek Fašiang či Roman Pomajbo.

Aj Slovensko si vo štvrtok pripomína, aké dôležité je darovať krv. Na Svetový deň darcov krvi otvára všetky svoje pracoviská Národná transfúzna služba (NTS) SR. Slovenský Červený kríž (SČK) spolu s partnermi zase celý týždeň organizuje Divadelné kvapky krvi. Doobeda budú odbery aj v Mestskom divadle P. O. Hviezdoslava. Podujatie prídu okrem iných podporiť aj herci Ján Jackuljak, Marek Fašiang či Roman Pomajbo. Divadelnú kvapku krvi tento rok hostí sedem slovenských divadiel, DPOH sa do nej zapojilo druhýkrát.

Buď tu pre druhých

„Letné mesiace sú každoročne najkritickejším obdobím, v ktorom darovaná krv zachraňuje ľudské životy. Jej spotreba stúpa, avšak je jej akútny nedostatok. Národná transfúzna služba SR preto aj prostredníctvom Dňa otvorených dverí chce na túto skutočnosť upriamiť pozornosť verejnosti, viesť ľudí k dobrovoľnému darcovstvu a informovať o dôležitosti tohto život zachraňujúceho skutku,“ uviedla hovorkyňa NTS SR Eva Ravingerová.

Deň otvorených dverí sa koná na všetkých odberových centrách NTS, a to v Bratislave na Kramároch a v Ružinove, Banskej Bystrici, Košiciach, Nitre, Martine, Nových Zámkoch, Poprade, Prešove, Trenčíne, Trnave a Žiline do 17.00 h. Návštevníci môžu darovať krv a oboznámiť sa s činnosťou NTS SR. Záštitu nad oslavami prevzala ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská.

Slogan tohtoročného Svetového dňa – Buď tu pre druhých. Daruj krv. Daruj život – pripomína hlavné princípy bezpríspevkového darcovstva krvi ako solidarita, úcta, empatia a láska k druhým. Slovenský Červený kríž opäť zdôrazňuje potrebu darovania krvi a ďakuje darcom krvi za ich nezištnú pomoc. Pomoc ľuďom, ktorých zdravie a život priamo závisia od rozhodnutia úplne neznámeho človeka ísť darovať krv.

Najvzácnejšia tekutina

Pri jednom odbere, ktorý trvá päť až 15 minút, sa odoberie 450 mililitrov krvi. Tú môže darovať každý zdravý človek vo veku 18 až 60 rokov, pri pravidelnom darovaní až do veku 65 rokov. Za najvzácnejších darcov sa považujú tí s negatívnym Rh faktorom krvi.

Červenokrižiaci v týchto dňoch oceňujú darcov krvi plaketami Jana Janského a Jána Kňazovického. Na Slovensku daruje podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácii krv takmer 318-tisíc ľudí, pravidelných darcov je približne 100-tisíc. Ročne SČK ocení plaketami viac ako 11-tisíc mnohonásobných darcov krvi.

Aktivity v rámci Svetového dňa darcov krvi organizujú okrem SČK A NTS SR aj hematologicko – transfúzne oddelenia nemocníc. Napríklad v bratislavskej Nemocnici sv. Michala tak bude vo štvrtok darovať krv takmer sto policajtov a hasičov.

Prvý Svetový deň darcov krvi zorganizovali 14. júna 2004 v Johannes­burgu pracovníci juhoafrickej Národnej transfúznej služby. Už vtedy sa tento deň pripomínal v 80 krajinách sve­ta.

Zdroj: TASR

Odporúčame