Developer sa od hanlivých letákov na starostu Vrakune dištancuje: Aj nám sa vyhrážajú, tvrdí
Nechutné útoky neprestávajú. Kauza výstavy projektu RosenHAUS vo Vrakuni sa riadne vyostruje.
Obyvatelia Vrakune sa spojili a spoločne sa snažia zvrátiť výstavbu projektu RosenHAUS na rohu Čiernovodskej a Železničnej ulice. Spolu s predstaviteľmi samosprávy tvrdia, že developer koná v rozpore so zákonom a povolenia, na ktoré sa odvoláva, sú staré a neplatné. Investor to však odmieta a už začal s prácami. Vrakunčanov podporil aj primátor Bratislavy Matúš Vallo, ktorý celú kauzu označil za neuveriteľnú.
Nelegálne praktiky
Ako sme vás informovali, spor sprevádza antikampaň. Obyvatelia si našli v schránkach anonymné letáky, ktoré ohovárajú starostu Martina Kuruca. Na sociálnej sieti sa objavili špekulácie, že môžu súvisieť práve s týmto problémom. Spoločnosť MartinDevelopment, ktorá stavbu realizuje, však striktne odmieta, že by s anonymami mala niečo spoločné.
„Takéto konanie a praktiky sú dehonestujúce, pre nás absolútne neprijateľné a tvrdo a nekompromisne ich odmietame bez ohľadu na to, kde sa dejú. Úprimne je nám ľúto, že sa v mestskej časti Vrakuňa našla živná pôda pre podobné aktivity,“ poslala stanovisko za developera Beáta Humeníková.
Investor dodáva, že aj on je terčom rôznych nelegálnych aktivít.
„Situácia nás mrzí o to viac, že dochádza aj k ďalším nežiadúcim aktivitám, akými sú, napríklad, výhražné a dehonestujúce nápisy na oplotení staveniska, či opakovaná krádež a ničenie dočasného dopravného značenia, na ktorého umiestnenie máme súhlasné stanovisko tak zo strany Mestskej časti Vrakuňa, ako aj zo strany hlavného mesta SR Bratislava. Nakoľko ide o trestný čin poškodzovania a krádeže, podnikli sme v tejto veci už právne kroky,“ tvrdí MartinDevelopment.
História
Pripomeňme, že v roku 1998 okresný úrad ako vlastník predmetného pozemku vo Vrakuni na ňom za odplatu zriadil vecné bremeno pre niekoľko stavebníkov. Vlastníci sa potom niekoľkokrát menili, až vecné bremeno získal súčasný developer MartinDevelopment. Okolo pozemku bolo 22 rokov v podstate ticho, až kým sa súčasný investor nerozhodol tam stavať. Odvoláva sa práve na toto vecné bremeno. Pozemok ako taký však patrí Hlavnému mestu Bratislava.
Obyvatelia okolitých domov projekt odmietajú a argumentujú tým, že nechcú prísť o zeleň a miesta na parkovanie.
„Sídlisko Dolné Hony bolo projektované na určitý počet ľudí, určitý počet áut a keď to tu budeme stále zahusťovať, pridávať ďalšie a ďalšie budovy, nastane neriešiteľný problém. Tomu musíme zabrániť,“ vysvetlil miestny poslanec Tomáš Galo.
Starosta Vrakune Martin Kuruc vraví, že v projekte, na ktorý sa stavebník odvoláva, je napísané, že stavbu postaví do dvoch rokov. Dnes podľa neho musí žiadať o povolenia nanovo a pripraviť projekt, ktorý bude odrážať súčasný stav sídliska, diametrálne iný od toho pred mnohými rokmi.
Zeleň
Investor hovorí o zavádzaní. Tvrdí, že projekt vzniká na asfaltovo-betónovej ploche, ktorá bola využívaná na nelegálne parkovanie áut a autovrakov a na mieste bývalého areálu zberných surovín, ktorý donedávna využívali bezdomovci.
„V zmysle dendrologického posudku bude zrealizovaný výrub maximálne 7 kusov inváznych drevín, ktoré je vlastník, resp. správca pozemku povinný odstrániť zo zákona, nakoľko sú tieto druhy mimoriadne škodlivé. Namiesto nich budeme na naše náklady realizovať novú výsadbu zelene, takže množstvo zelene bude výrazne väčšie ako je v súčasnosti. Pribudne tiež extenzívna zelená strecha a nové zelené plochy určené pre oddych,“ dodáva MartinDevelopment.
Isté je jedno, Vrakunčania sa nemienia vzdať bez boja. Aktuálne sa obrátili s prosbou o pomoc aj na prezidentku Slovenskej republiky Zuzanu Čaputovú. Kauzu budeme aj naďalej sledovať.