Rôzne

Deti na bratislavských pieskoviskách chránia tienidlá a slnečné clony

V Petržalke slnečné clony vešali v minulosti rodičia z miestnych komunít. Slnečné clony budú na ihrisku celý deň aj noc počas letnej sezóny.

Ilustračný obrázok k článku Deti na bratislavských pieskoviskách chránia tienidlá a slnečné clony
8
Galéria
Zdroj: Bratislava - Ružinov

Pobyt detí v pieskoviskách na verejných detských ihriskách v niektorých bratislavských mestských častiach by mohol byť počas horúcich letných dní o niečo príjemnejší. Dopomôcť tomu majú tienidlá a slnečné clony. Niektoré samosprávy s nimi majú skúsenosti z minulých rokov, iné spúšťajú vo vlastnej réžii pilotné projekty.

Slnečné clony

Jednou z nich je napríklad Petržalka, kde slnečné clony vešali v minulosti rodičia z miestnych komunít. Tento rok sa mestská časť rozhodla, že vo vytypovaných lokalitách v spoluprácu s Miestnym podnikom verejnoprospešných služieb ich osadí sama. „Deti sa tak budú môcť v príjemnom chládku venovať pečeniu koláčikov z piesku či vytváraním svojich prvých pieskových stavieb,“ uviedla petržalská vicestarostka Lýdia Ovečková.

Slnečné clony budú na ihrisku celý deň aj noc počas letnej sezóny. Zavesenie a zvesenie bude závisieť od konkrétneho roka, zväčša by to malo byť od polovice apríla alebo mája do konca augusta, prípadne polovice septembra.

Slnečné clony pribudli napríklad na detskom ihrisku na Žehrianskej, Bzovíckej, Starhradskej či Šášovskej ulici, postupne by podľa návrhov a požiadaviek obyvateľov mali pribudnúť aj na ďalších. „Nebude ich treba dať ale na všetky, lebo niektoré sú v tieni. A snažíme sa aj stromy vysádzať tak, aby vrhali tieň tam, kam potrebujeme,“ podotkla Ovečková.

Bezpečné pieskoviská

S tienením má pozitívne skúsenosti z minulého roka napríklad Ružinov. „V roku 2018 boli vytypované pilotné lokality, kde sa osadili tienidlá a reakcie obyvateľov boli mimoriadne dobré. Práve vďaka týmto pozitívnym ohlasom sme sa rozhodli v tomto projekte pokračovať,“ skonštatovala Tatiana Tóthová, riaditeľka komunikačného oddelenia ružinovského miestneho úradu.

Tieniace plachty nad pieskoviskami pribudli už na detských ihriskách na Starých záhradách či na Ondrejovovej ulici. Čoskoro by mali byť inštalované aj na ihriskách na Gemerskej, Svidníckej, Jadrovej či na Rumančekovej ulici. „Dôležité sú aj majetkovoprávne vzťahy, keďže niektoré ihriská v našej mestskej časti sú na nevyrovnaných, prípadne na súkromných pozemkoch,“ doplnila Tóthová.

Ak chcete dostávať pravidelný prísun čerstvých správ z Bratislavy a okolia, sledujte nás na Facebooku, Instagrame a Twitteri.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM