Rôzne Správy

Desivý a KRUTÝ čin: Samičku dážďovníka UDUSILI za živa, práve sedela na vajíčkach!

Ochranári tvrdia, že udalosť je v štádiu vyšetrovania a nejde o prvý prípad systematického ničenia hniezd chránených vtákov v mestách.

Ilustračný obrázok k článku Desivý a KRUTÝ čin: Samičku dážďovníka UDUSILI za živa, práve sedela na vajíčkach!
Zdroj: facebook.com/SIŽP

Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP) rieši niekoľko úmyselných usmrtení vtákov. Pri preukázaní deliktu hrozí právnickej osobe pokuta do výšky 33.193 eur a fyzickej osobe do 9958 eur. SIŽP o tom informovala na sociálnej sieti.

Vtáci sa udusili

Počas čistenia fasády domu zhodili pracovníci hniezda chránených belorítok v Malých Dvorníkoch v okrese Dunajská Streda. Išlo o hniezda belorítok.

V Šamoríne rieši inšpekcia páchateľa, ktorý stavebnú pur penu nastriekal rovno do hniezda. Sedela v ňom samička dážďovníka obyčajného a čakala na vyliahnutie vtáčat. Vtáky sa tam podľa SIŽP udusili.

Na tento prípad upozornila na sociálnej sieti aj Správa Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Dunajské luhy. Akcia sa podľa nich konala počas dňa za pomoci horolezeckej techniky, dôvodom malo byť čistenie fasády domu.

Na miestnej obhliadke ochranári spolu s políciou skonštatovali, že bolo upchatých minimálne sedem hniezdnych dutín. „Bolo by ich ešte viac, nebyť pohotovej reakcie miestnych obyvateľov, ktorí okamžite kontaktovali miestnu políciu a dotyčnú osobu tak vyrušili z dokončenia tohto nepochopiteľného činu,“ uviedla CHKO.

Vyšetrovanie

Ochranári tvrdia, že udalosť je v štádiu vyšetrovania a nejde o prvý prípad systematického ničenia hniezd chránených vtákov v mestách.

SIŽP v tejto súvislosti pripomína, že ministerstvo životného prostredia môže v mimoriadnych prípadoch vydať výnimku na odstránenie hniezd z fasád po zhodnotení odborníkmi. „Spravidla sa odstraňujú vtedy, keď vtáky nehniezdia,“ poukázala s tým, že potom sa náhradné hniezda osadia tam, kde to nebude problematické.

Témy, ktoré hýbu Bratislavou

Je cena za život chráneného živočícha úmerná novej fasáde⁉️ 🐦Hniezdnie je pre vtáky mimoriadne citlivé obdobie. Pre...

Posted by Slovenská inšpekcia životného prostredia - SIŽP on Tuesday, June 7, 2022
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM