Rôzne Správy

Ďalšie príjemné miesto na relax: Horáreň na Peknej ceste dostane nový šat

Hlavné mesto a Metropolitný inštitút Bratislavy pripravujú obnovu pôvodnej horárne v areáli bývalých muničných skladov v Krasňanoch.

Ilustračný obrázok k článku Ďalšie príjemné miesto na relax: Horáreň na Peknej ceste dostane nový šat
2
Galéria
Zdroj: MIB

Slúžiť bude verejnosti ako pavilón na trávenie voľného času s grilovaním či ochutnávkou vína, rovnako bude zázemím pre ľudí vyrážajúcich do bratislavských mestských lesov za turistikou či na bicykloch. Informovala o tom Marcela Glevická z MIB.

Pivnicu zachovajú

Inštitút v spolupráci s Mestskými lesmi v Bratislave pripravili štúdiu a projektovú dokumentáciu na úpravu horárne a jej okolia. „Z pôvodnej horárne sa dodnes zachovali klenbové priestory polozapustenej pivnice, ktoré však vôbec nie sú využívané napriek tomu, že ich okolie navštevujú stovky Bratislavčanov, ktorí trávia voľný čas v mestských lesoch,“ spresnila Glevická.

Úprava, ktorá sa má začať realizovať ešte v tomto roku, počíta s úplným zachovaním pôvodných priestorov polozapustenej pivnice horárne, bude zabezpečená sanácia muriva a podláh i doplnené osvetlenie, aby priestory mohli byť prístupné ľuďom. „Terajšia pivnica bude tvoriť podnož novonavrhovaného priestoru pre centrálne umiestnený altánok. Prekrytie priestoru v tvare sedlovej strechy odkazuje na pôvodný vzhľad budovy,“ priblížila Glevická.

Pokorný prístup architektov

Niekdajšia horáreň je z prelomu 19. a 20. storočia, ktorú neskôr vo funkcii nahradila nová horáreň a budova pôvodnej bola začlenená medzi budovy areálu muničných skladov. Riaditeľ MIB Ján Mazúr spresnil, že kľúčom návrhu bolo vyzdvihnutie pôvodného genia loci a pokorný prístup, aby návrh dal vyniknúť existujúcemu okoliu, citlivo rešpektoval prírodný charakter miesta a jeho špecifickú polohu v lese.

„Architekti, ktorí navrhovali toto riešenie, zohľadnili naše požiadavky, vďaka ktorým sa snažíme zachovať alebo odkázať na minulosť tohto priestoru. Napríklad pri demontáži havarijného stavu nadzemného podlažia objektu sa uchovalo 40 paliet tvrdých tehál ‚klingeriek‘ s razbou z roku 1900, ktoré budú v návrhu využité,“ povedal.

Ihriská, ohniská aj preliezačky

Pri obnove priestoru sa budú snažiť architekti zachovať aj maximum existujúceho lokálneho materiálu, ktorý na mieste je. Na zastrešenie objektu budú použité transparentné vlnité dosky, ktoré celý vnútorný priestor ochránia pred dažďom, zabezpečia presvetlenosť priestoru a ukážu drevenú konštrukciu krovu.

„Na upravené, spevnené a vyrovnané trávnaté plochy pribudnú viaceré herné a športové plochy – pribudne ihrisko pre petanque, ohniská, vodné prvky, preliezačky pre deti, upraví sa súčasná studňa, aby ju bolo možné používať. Pribudnú stojany na bicykle aj suché toalety,“ spresnila Glevická.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM