Aktualizované Rôzne

Čumil je preč! Zaútočili na neho vandali, a tak musel opustiť svoje stále miesto

Začiatkom septembra vandali vypáčili sochu napoleonského vojaka na Hlavnom námestí, teraz sa "pohrali" s Čumilom.

Ilustračný obrázok k článku Čumil je preč! Zaútočili na neho vandali, a tak musel opustiť svoje stále miesto
6
Galéria

Legendárnu sochu Čumila na rohu Panskej ulice a Rybárskej brány v centre Bratislavy počas uplynulého víkendu dočasne demontovali. Zistilo sa totiž, že s ňou niekto manipuloval.

Nejde pritom o ojedinelý prípad. Začiatkom septembra vandali vypáčili sochu napoleonského vojaka na Hlavnom námestí v Bratislave.

Čumil zmizol

Bratislavská mestská polícia pri pravidelnej obhliadke zistila, že sa so sochou Čumila, ktorá tvorí jednu z turistických atrakcií v hlavnom meste, manipulovalo. „Aby sa predišlo škodám, socha sa dočasne demontovala a urobí sa pravidelná údržba jej ukotvenia,“ povedala hovorkyňa bratislavskej mestskej časti Staré Mesto Nora Gubková.

V sobotu (24. 11.) večer bola podľa Bratislavčanky Adriany socha Čumila ešte na svojom mieste. „Bolo však vidieť, že socha je posunutá, akoby ju chcel niekto nasilu vytiahnuť,“ uviedla. V nedeľu (25. 11.) nadránom sa už začali na sociálnych sieťach objavovať fotografie, ktoré upozorňovali na chýbajúcu sochu Čumila.

Hovorkyňa bratislavskej mestskej polície Barbora Krajčovičová spresnila, že z dôvodu zistenia technickej poruchy (skorodované ukotvenie sochy) bola socha Čumila mestskými policajtmi počas víkendu prevezená na Miestny úrad Staré Mesto. Na otázku, či kamerové systémy mestskej polície zaznamenali, kto okrem policajtov so sochou manipuloval, neodpovedala.

Útok na napoleonského vojaka

Na neďalekom Hlavnom námestí vypáčili v noci z piatka 7. septembra na sobotu 8. septembra vandali sochu napoleonského vojaka. Socha vojaka opretého o lavičku pred francúzskym veľvyslanectvom pritom tvorí tiež jednu z turistických atrakcií.

Mestská polícia zaistila miesto činu a informovala vlastníka sochy, ktorým je mestská časť Staré Mesto. „Tá si sochu odviezla a zabezpečí jej prípadnú opravu. Nikto teda nemusí mať obavy, socha je v bezpečí a veríme, že sa čoskoro vráti na svoje miesto,“ podotklo v septembri hlavné mesto.

Čumil je preč.

Čumil
6
Galéria
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM