Ilustračný obrázok k článku Čo ukázať v Bratislave vášmu známemu zo zahraničia? Desať miest, ktorými určite zabodujete
Zdroj: TASR

Čo ukázať v Bratislave vášmu známemu zo zahraničia? Desať miest, ktorými určite zabodujete

Po páde železnej opony sa aj pre Slovensko otvorili hranice a čoraz viacej ľudí začalo cestovať do zahraničia, spoznávať tak cudzie krajiny a miesta, ktoré im dovtedy boli známe iba z rozprávania. Čo však ukázať zahraničnému turistovi ak on chce spoznať naše hlavné mesto?

Kultúra
Kultúra

Čo ukázať v Bratislave vášmu známemu zo zahraničia? Desať miest, ktorými určite zabodujete

Po páde železnej opony sa aj pre Slovensko otvorili hranice a čoraz viacej ľudí začalo cestovať do zahraničia, spoznávať tak cudzie krajiny a miesta, ktoré im dovtedy boli známe iba z rozprávania. Čo však ukázať zahraničnému turistovi ak on chce spoznať naše hlavné mesto?

Ilustračný obrázok k článku Čo ukázať v Bratislave vášmu známemu zo zahraničia? Desať miest, ktorými určite zabodujete
Zdroj: TASR

Bratislava24 vám prináša desať miest, ktoré by ste nemali každému návštevníkovi slovenskej metropoly zabudnúť ukázať.

Bratislava sa v posledných rokoch stala obľúbenou atrakciou pre návštevníkov zo všetkých kútov sveta. Ak sa prechádzame historickým centrom a započúvame sa do rozhovorov okoloidúcich skupín zistíme, že nie je nič nezvyklé ak sa ľudia rozprávajú po anglicky, nemecky, taliansky, japonsky alebo španielsky.

Prevažne študenti majú vo zvyku, či už počas školy alebo letných prázdnin opustiť hranice nášho štátu a spoznávať cudzie kraje, kde určite naviažu nové kontakty. Neskôr sa váš nový kamarát rozhodne vás navštíviť a jeho požiadavka bude, že chce spoznať naše hlavné mesto. No aj Bratislava sa pýši monumentami, ktoré sa oplatí vidieť.

1. Bratislavský hrad

Neodmysliteľnou panorámou nášho hlavného mesta je Bratislavský hrad. V roku 1961 sa stal národnou kultúrnou pamiatkou, takže určite nič nepokazíte ak vezmete svojho známeho práve sem. Priestor hradného areálu je využívaný obyvateľmi i návštevníkmi Bratislavy na prechádzku, pri ktorej sa im naskytne krásny výhľad na historické centrum mesta, Dunaj a mestskú časť Petržalka. Ďalej tu nájdeme aj historické oddelenie Slovenského národného múzea.

2. Devínsky hrad

Ak ste sa rozhodli vášmu známemu odhaliť časť slovenskej histórie určite mu nesmiete zabudnúť predstaviť Devínsky hrad. Ten sa vypína nad rovnomennou mestskou časťou vo výške 212 metrov nad morom. Hradný areál je súčasťou hradného brala nad sútokom riek Dunaj a Morava. Architektúra pozostatkov jeho budov tvorí nádhernú kulisu, ktorá poskytne návštevníkom prierez históriou spomínaného objektu. Okrem jedinečného výhľadu hrad ponúka aj múzeum s množstvom expozícii.

3. Slavín

Bratislavský pamätník sovietskych vojakov padlých počas druhej svetovej vojny na území Západného Slovenska je ďalším charakteristickým monumentom hlavného mesta. Vojenský cintorín bol v roku 1962 vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. Z jeho niekoľkých terás je krásny výhľad na celú Bratislavu.

4. Historické centrum

Jednou z najnavštevo­vanejších turistických atrakcií je určite historické centrum mesta, kde návštevníci môžu okrem pamiatok nájsť, bary, reštaurácie, galérie, múzeá, štátne úrady a ďalšie inštitúcie. Za dominanty centra môžeme považovať Primaciálny a Grasalkovičov palác, Dóm svätého Martina, Michalská brána, Hviezdoslavovo námestie, Hlavné námestie a mnoho ďalších pamiatok.

5. Medická záhrada

Ak si váš priateľ bude chcieť nachvíľku odfúknuť od prechádzok a historických pamiatok, odporúčame navštíviť verejný park v mestskej časti Staré mesto Medická záhrada. Areál obsahuje množstvo trávnatej plochy, kde si človek môže posedieť a hlavne pri peknom počasí si vychutnať trochu kľudu. V Medickej záhrade sa nachádza detské ihrisko, niekoľko sôch a drobná architektúra.

6. Nábrežie Dunaja

Správny zahraničný turista by mal už popredu vedieť, že dominantou Bratislavy je aj rieka Dunaj. Preto ak sa rozhodne, že sa na spomínaný tok chce pozrieť aj z blízka, naskytne sa mu nádherná scenéria na nábreží. Do nej spadá aj niekoľko moderných stavieb ako River Park, či nákupné centrum Eurovea so svojou udržiavanou promenádou.

7. Most SNP, UFO

Ďalšou turistickou atrakciou, ktorú by návštevník Bratislavy nemal vynechať je určite Most NSP. Zavesený most má celkovú dĺžku 430 metrov a je klasifikovaný ako najväčší v Bratislave. Zaujímavosťou je rozhodne reštaurácia na vrchole pylónu vo výške 85 metrov s názvom UFO. Vedie k nej výťah, ale aj schodisko so 430 schodmi. UFO je vyhľadávaným cieľom zahraničných turistov.

8. Danubiana

Necelých 20 kilometrov južne od centra Bratislavy 9. septembra 2010 vyrástlo jedno z najmladších európskych múzeí moderného umenia – Danubiana Meulensteen Art Museum. Okrem mnohých výstav, ktoré sa tu pravidelne konajú, turistov určite zaujme aj špecifická poloha objektu a vhodne zvolená architektúra. Danubiana sa nachádza na cípe polostrova v strede mohutného toku Dunaja a rozprestiera sa na rozhraní troch štátov Slovenska, Rakúska a Maďarska.

9. Zimný štadión Ondreja Nepelu

Pre nadšencov športu môže byť pekným zážitkom návšteva najmodernejšieho hokejového stánku v Bratislave, štadión Ondreja Nepelu. Multifunkčná hala sa nachádza v mestskej časti Nové Mesto. Svoje domáce zápasy v rámci Kontinentálnej hokejovej ligy tu hrá tím HC Slovan Bratislava. Okrem hokeja sa v Slovnaft Arene konajú aj mnohé koncerty a kultúrne podujatia.

10. Reštaurácie a bary

Vo svete sme známi aj ako milovníci alkoholu a dobrého jedla. Bratislava je hlavne v Európe známa aj mnohými barmi, reštauráciami a krásnymi ženami. To všetko treba rozhodne svojmu kamarátovi ukázať. Určite sa oplatí navštíviť najstaršiu bratislavskú záhradnú reštauráciu Funus alebo niektorý z meštianskych pivovarov. V historickom centre sa nachádza niekoľko ďalších skvelých miest, v ktorých turista nasaje tu správnu atmosféru nášho hlavného mesta.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín