Eva Sládková Správy Samospráva

Čo s nevyužitou električenkou? Peniaze vám možno nevrátia, ale... Dobrá správa!

Mnohí sme sa nečakane dostali do podobnej situácie. V predstihu sme si kúpili predplatné lístky na verejnú dopravu, no sú nám zbytočné.

Ilustračný obrázok k článku Čo s nevyužitou električenkou? Peniaze vám možno nevrátia, ale... Dobrá správa!
Zdroj: TASR

Takto dopadol aj náš čitateľ Michal. Ešte začiatkom februára si kúpil 3-mesačný predplatný lístok, ale aj on zostal doma a nevyužíval ho.

Čudné podmienky

V jednom z našich článkov si prečítal, kedy a kde môže električenku vrátiť, no nepochodil. Prišla mu nasledovná odpoveď. „V zmysle Prepravného poriadku Integrovaného dopravného systému Bratislavského kraja (ďalej len „PP IDS BK“) má cestujú právo požiadať o vrátenie cestovného za nevyužitý alebo čiastočne využitý predplatný cestovný lístok (ďalej len “PCL”) pred alebo počas platnosti PCL a to bez udania dôvodu,“ píše sa v odpovedi na Michalovu žiadosť.

Je tam tiež uvedený vzorec, podľa ktorého sa suma na vrátenie peňazí vypočítava. A aj keď náš čitateľ využíval električenku len 5 týždňov z troch mesiacov, dozvedel sa nasledovné. „Vo vašom prípade, ak by bol predplatný cestovný lístok stornovaný ku 7.4., na základe vzorca pre výpočet alikvotnej čiastky vám vzniká nárok na vrátenie vo výške 0,00 eur.“

Nárok na NIČ

Michal je v šoku. O vrátenie sumy síce požiadal až v apríli, no doma je už oveľa dlhšie a k tomuto kroku sa odhodlal až po tom, ako sa situácia okolo pandémie začala dramatizovať a teda, bolo jasné, že sa tak skoro neskončí. „Precestoval som sotva polovicu z platnosti lístka a tvrdia, že nemám nárok na vrátenie ničoho. Celý ten ich systém je zvláštny a absolútne nevýhodný,“ píše sklamaný Michal.

Nové podmienky

Pandémia všetkých zaskočila a mnohé záležitosti sa ukazujú postupne. Dnes je jasné, že ani podmienky na vrátenie peňazí za nevyužitý predplatný lístok sa predsa nemôžu riadiť bežnými pravidlami. Uvedomili si to aj kompetentní. Pár dní spoločne hľadali kľúč, ktorý by bol čo najspravodlivejší k cestujúcim. K ich rozhodnutiu prispel pravdepodobne aj náš čitateľ Michal a ďalší, ktorí boli v podobnej situácii a ozvali sa.

„Objednávatelia, teda Ministerstvo dopravy a výstavby SR, Bratislavský samosprávny kraj a Hlavné mesto Slovenskej republiky Bratislava, diskutovali o tom ako ľuďom kompenzovať to, že pre zavedené opatrenia v súvislosti s koronavírusom časť držiteľov predplatných cestovných lístkov nevie tieto lístky v súčasnosti plnohodnotne využívať. Objednávatelia sa preto dohodli na predlžovaní platnosti predplatných cestovných lístkov,“ uviedol hovorca Bratislavy Peter Bubla.

Mesiac a viac

Držiteľom 90-dňových predplatných cestovných lístkov sa ich platnosť predĺži o 30 dní, držiteľom 365-dňových predplatných cestovných lístkov o 60 dní a držiteľom žiackych 365-dňových predplatných cestovných lístkov sa ich platnosť predĺži o 90 dní. Zmena sa nedotkne držiteľov 7-dňových a 30-dňových predplatných cestovných lístkov.

Nový lístok

Nateraz však platí, že držiteľom aktuálne platných predplatných cestovných lístkov sa ich platnosť nebude predlžovať automaticky. Po uplynutí platnosti si budú povinní pred cestou verejnou hromadnou dopravou zakúpiť nový cestovný lístok, buď jednorazový alebo predplatný. Predlžovanie platnosti sa bude realizovať pridaním dní až po zakúpení ďalšieho predplatného cestovného lístka. Termín, od ktorého sa pristúpi k predlžovaniu platnosti nových električeniek, bude zverejnený v najbližšom čase.

Mimoriadne opatrenia v MHD proti šíreniu koronavírusu
7
Galéria
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM