Chcete sa ocitnúť v koži obrovského hmyzu? Virtuálna realita Kafkovej Premeny vám to umožní

Podobne ako hrdina Kafkovej poviedky sa aj návštevník priestorovej inštalácie v Goetheho inštitúte musí naučiť zžiť so svojim novým telom a pohybovať sa v miestnosti zariadenej podľa originálu.

Vedeli ste, že spisovateľ Franz Kafka nevynašiel len telefónny odkazovač, ale aj okuliare pre virtuálnu realitu? Počas celého októbra 2018 môžete navštíviť originálny tematický priestor Goetheho inštitútu v Bratislave, vstúpiť do sveta Gregora Samsu a zažiť premenu na chrobáka na vlastnej koži.

Premeňte sa na hmyz

Zaujímavá priestorová inštalácia PremenaVR vznikla v spolupráci s českým startupovým tímom pod umeleckým vedením režiséra Mika Johnsona. S Premenou od Franza Kafku prezentuje pražský originál svetovej literatúry, ktorý zobrazuje istý druh ponorenia sa do virtuálnej reality. „Keď sa jedno ráno Gregor Samsa prebudí z nepokojného sna, zistí, že sa v posteli premenil na odporný hmyz,“ píše Kafka vo svojom diele.

Pomocou okuliarov pre virtuálnu realitu sa ocitnete vo svete, v ktorom je všetko známe zrazu cudzie, dokonca aj vaše vlastné telo.

Podobne ako Samsa sa aj návštevník priestorovej inštalácie v Goetheho inštitúte musí naučiť zžiť so svojim novým telom, pomocou neho sa pohybovať v miestnosti verne zariadenej podľa originálu, zatiaľ čo za dverami sa hlasne dožadujú vstupu rodina a váš šéf.

Duchovný otec 3D reality

Podľa Reinera Stacha, autora aktuálnej a oceňovanej biografie Franza Kafku, možno pražského spisovateľa považovať za duchovného otca 3D reality. Kafka bol zanietený návštevník takzvanej Kaiserpanorámy – stereoskopických obrázkov. Jeho prianím bolo, aby vznikajúci priestorový efekt splynul s kinom.

„Vo virtuálnom priestore sa pomocou okuliarov pre virtuálnu realitu môžete Rainera Stacha na to opýtať alebo si túto pasáž jednoducho prečítate v knihe tohto biografa, ktorú máme v našej knižnici,“ uvádza Goetheho inštitút na svojej webovej stránke.

Praktické informácie o inštalácii

Ak by ste sa chceli zažiť na vlastnej koži inštaláciu PremenyVR, je možné, že si chvíľu počkáte v zástupe. Vstúpiť dnu môže len jedna osoba, ktorá sa zdrží dnu asi 5 minút. Na návštevu Goetheho inštitútu si teda vyčleňte viac času. Zaujímavý zážitok je k dispozícii aj v nemeckom, českom a anglickom jazyku.

do konca októbra / Goetheho inštitút / pracovné dni od 14:00 – 18:00 hod., streda do 19:00 hod. / vstup voľný

Zdroj: Goetheho inštitút

Zdroj: bratislava.dnes24.sk