Rôzne

Ceny bratislavských novostavieb lámu rekordy

Priemerná cena voľných bytov vzrástla vo všetkých mestských častiach, v prvom bratislavskom okrese stagnuje.

Ilustračný obrázok k článku Ceny bratislavských novostavieb lámu rekordy
13
Galéria

Priemerná cena bratislavských novostavieb v poslednom štvrťroku 2019 opäť prekonala pokrízové maximum. Za posledný štvrťrok sa zvýšila o 3,2%. Napriek vysokým cenám dopyt po nehnuteľnostiach neutícha.

Ceny rastú v celom meste

Priemerná cena voľných bytov vzrástla vo všetkých bratislavských okresoch okrem prvého, kde si ceny zachovali rovnakú úroveň.

Cena za štvorcový meter tak dosiahla priemernú úroveň 2 502 eur bez DPH. Oproti predchádzajúcemu roku je nárast desaťpercentný. Zapríčinili to zmeny v základnej ponuke a úpravy cenníkových cien smerom nahor.

„Dočasná stagnácia cenovej úrovne v prvom bratislavskom okrese je zapríčinená hlavne stratégiou predaja developerských spoločností formou otvorenej ponuky a systémom skrytých neverejných cien, ktoré tak nevstupujú do metodiky výpočtu,“ upresňuje Peter Ondrovič, risk manažér a odhadca cien nehnuteľností z realitnej spoločnosti LEXXUS.

Nové byty

Na rezidenčnom trhu bolo 90 aktívnych projektov a bolo ich o 6 projektov menej, než v treťom štvrťroku 2019. Celkovo pribudlo na trhu deväť noviniek – päť nových projektov a štyri nové etapy v rámci existujúcich.

Ponuka sa rozšírila o 1462 bytových jednotiek v novostavbách, čo je takmer trojnásobný medzikvartálny nárast.

„Nárastu pomohla aj trhom neočakávaná správa centrálnej banky o zmene podmienok získavania a čerpania úverov na bývanie s platnosťou od začiatku roka 2020. Viaceré bankové domy to využili pre zvýšenie obchodov v posledných týždňoch roka 2019,“ dodáva Ondrovič.

Predpredaj skresľuje údaje

V mesiacoch október až december bolo zazmluvnených 1279 bytov. Niektoré sa ale predávali už v predpredaji niekoľko mesiacov pred oficiálnym spustením predaja. To uvedené číslo skresľuje.

V predajnosti sa dostal do popredia druhý bratislavský okres s viac než 800 bytových jednotiek. Naopak najmenej bytových jednotiek sa predalo v Bratislave III (okolo 100 nehnuteľností).

Chcete dostávať pravidelný prísun čerstvých správ z Bratislavy a okolia? Sledujte nás na Facebooku, Instagrame a Twitteri.

Zdroj: bratislava.dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie