Iné športy Šport

Centrum VODNÝCH športov v ATRAKTÍVNEJ lokalite Bratislavy: Poslúži profíkom aj verejnosti

Na Slovensku nie je regulárny areál pre rýchlostnú kanoistiku. Jeho vybudovanie je preto pre kanoistiku a veslovanie dôležité.

Ilustračný obrázok k článku Centrum VODNÝCH športov v ATRAKTÍVNEJ lokalite Bratislavy: Poslúži profíkom aj verejnosti
5
Galéria
Zdroj: TASR/Michal Svítok

Pri Dunaji na kraji Bratislavy plánujú vybudovať centrum vodných športov, ktoré by slúžilo nielen profesionálnym športovcom, ale aj verejnosti. Projekt by mal stáť 30 miliónov eur bez DPH. Uviedlo to Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR a generálny manažér Slovenskej kanoistiky Boris Bergendi.

Chýba zázemie a cesta

Na území pri Jaroveckom ramene Dunaja, konkrétne v oblasti Zemník, je vybudovaný pretekársky kanál pre veslárov a kanoistov. Podľa Bergendiho je na veľmi dobrej úrovni, športovcom tam však chýba zázemie a prístupová cesta do areálu. V prvej etape chcú preto vybudovať infraštruktúru, cieľový objekt s vežou a tiež hangár z ľahkej konštrukcie pre výpravy športovcov. Prvá etapa by mohla stáť osem až desať miliónov eur.

„Sumu približne päť miliónov eur by sme mohli získať od ministerstva školstva. Plánujeme, že investorom by mohol byť štátny podnik Vodohospodárska výstavba, ktorý by prispel financiami a prácami, napríklad infraštruktúru by vedel vybudovať z vlastného rozpočtu,“ podotkol Bergendi.

Poukazuje, že na Slovensku nie je regulárny areál pre rýchlostnú kanoistiku. Jeho vybudovanie je preto pre kanoistiku a veslovanie dôležité. Využiť ho potom budú môcť aj ďalšie športy ako triatlon či diaľkové plávanie.

Odštartuje výstavba

Momentálne sa podľa Bergendiho rozhoduje, kto bude investorom výstavby. Predpokladá, že zainteresované subjekty sa na tom dohodnú na jeseň. Potom začnú pripravovať dokumenty na stavebné povolenie. „Tým pádom na budúci rok by sa mohlo začať stavať,“ konštatoval manažér Slovenskej kanoistiky.

K výstavbe centra sa stretla pracovná skupina zložená zo zástupcov MŠVVaŠ, envirorezortu, Vodohospodárskej výstavby, Zväzu slovenskej kanoistiky, odborníkov na životné prostredie a architektúru.

Zástupcovia rezortov prediskutovali súčasný stav športoviska a viaceré otázky ďalšieho postupu pri riešení a využití územia pri Jaroveckom ramene Dunaja, konkrétne oblasti Zemníka,“ priblížil rezort školstva. Dodal, že stanovili niektoré úlohy a v najbližšom období poskytnú konkrétnejšie informácie.

Bratislava24 bude projekt sledovať a informovať čitateľov.

Témy, ktoré hýbu Bratislavou

Národné centrum rýchlostnej kanoistiky a veslovania
5
Galéria
Zdroj: pavlech :: paulišin architekti
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM