
VIDEO: Rímska veslica sa blíži po Dunaji k Bratislave. Kde ju budeme môcť obdivovať?
Veslicu postavili s použitím rímskych technologických postupov z dobových materiálov. Obdivovať budeme môcť tiež posádku oblečenú v historických kostýmoch.
VIDEO: Rímska veslica sa blíži po Dunaji k Bratislave. Kde ju budeme môcť obdivovať?
Veslicu postavili s použitím rímskych technologických postupov z dobových materiálov. Obdivovať budeme môcť tiež posádku oblečenú v historických kostýmoch.

Dunajský región tvoril v minulosti dôležitú súčasť niekdajších hraníc Rímskej ríše. Ako spomienka na dávne časy pripláva aj do Bratislavy autentická replika rímskej lode Danuvina Alacris. Jej plavba smerom k Čiernemu moru začala v polovici júla v Nemecku.
Posádka v rímskych kostýmoch
Veslicu postavili s použitím rímskych technologických postupov z dobových materiálov. Obdivovať budeme môcť tiež posádku oblečenú v historických kostýmoch.
Rímska veslica bude na slovenskom toku Dunaja kotviť v Bratislave a v Iži. Bratislavčania si budú môcť obzrieť Danuvinu Alacris zblízka, spoznať jej príbeh a nazrieť do života Rimanov na našom území. Informoval o tom Mestský ústav ochrany pamiatok v Bratislave (MÚOP).
Loď prikotví nasledovne:
5.8.2022 Devín
6.8.2022 Karloveská zátoka
7.8.2022 Rusovce a Čunovo
9.8.2022 Iža
Rímska loď pod Devínom a v Karloveskej zátoke
V Bratislave zbadáte plavidlo po prvý raz v piatok 5. 8. Výhľad naň budete mať z Hradu Devín medzi 15.00 a 16.00 hod., kde budú popoludní prebiehať prehliadky s lektorským výkladom. „O historickú atmosféru sa postará aj Tovarišstvo starých bojových umení a remesiel TOSTABUR. Z Devína veslica odpláva v sprievode slovenských vodákov do Karloveského ramena k plávajúcej lodenici Liptov FTVŠ UK,“ uvádza MÚOP.
Bratislavčania budú môcť obdivovať Danuvianu zblízka pri lodenici Tatran v sobotu 6. augusta 2022 od 12.00 do 16.00 hod.
Návštevníci sa dozvedia aj množstvo zaujímavostí o rímskom kultúrnom dedičstve na Slovensku, o novinkách v jeho výskume a prostredníctvom virtuálnej reality sa prenesú k legionárom z rímskeho tábora Kelemantia v Iži pri Komárne.
Aj v centre mesta
Nebudú chýbať ani živí rímski legionári z OZ S.C.E.A.R.. Podvečer sa veslica znova vydá na plavbu po Dunaji smerom k zdrži Hrušov. Medzi Mostom SNP a Prístavným mostom sa k plavbe veslice pripoja plavci z občianskeho združenia Slovenské ľadové medvede.
„Stratégii Rimanov chrániť hranice ríše vďačí Slovensko za unikátne miesta, ktoré boli 30. júla 2021 po dlhoročnom úsilí zapísané do Zoznamu svetového prírodného a kultúrneho dedičstva UNESCO – Rímsky vojenský tábor Gerulata v Rusovciach a Rímsky vojenský tábor v Iži. Oba tábory dokazujú približne 400 ročnú prítomnosť Rimanov na území dnešna území dnešného Slovenska a medzinárodná posádka Danuviny Alacris ich na svojej plavbe určite neobíde,“ uvádza MÚOP.
Veslica bude od 6. 8. do 8. 8. 2022 kotviť v Čunove pri Danubiana Meulensteen Art Museum.
Z Čunova bude loď 8. 8. prevezená do Gabčíkova, odkiaľ popláva na Rímske slávnosti v Iži. Program v Iži začne 9. 8. lektorskými prehliadkami archeologického náleziska a regionálneho múzea.
Podrobný program plavby vestice nájdete TU.
Témy, ktoré hýbu Bratislavou

- Ďalšia TRAGÉDIA na železnici pri Bratislave: Pod vlak skočila neznáma osoba
- HROMADNÁ havária pri Bratislave: Premávka je OBMEDZENÁ, sanitka odviezla ZRANENÝCH
- Bratislavčania, POZOR! V TEJTO časti hlavného mesta budú strieľať diviakov
- Kam v Bratislave ZADARMO: Rímska loď na Dunaji, pivný festival aj skvelé koncerty a filmy
- Bratislavčanov čaká skvelý ZÁŽITOK: Budú si môcť vychutnať Kino pod hviezdami
- Leto v meste: V uliciach Bratislavy to roztočia saxofóny, záhrá aj skvelý Dano HERIBAN
- VIDEO: Rímska veslica sa blíži po Dunaji k Bratislave. Kde ju budeme môcť obdivovať?
- Nočná DRÁMA na bratislavskom moste: Na vysoký oblúk sa vyštveral muž. Ešte ho NENAŠLI!
- VÁŽNA nehoda neďaleko Bratislavy: Len 18-ročná vodička to napálila do stromu, FOTO
- Zvláštna smrť cyklistu v Bratislave: Z ničoho nič zišiel z cesty a narazil do stromu
- Tragédia z Chorvátska: Nehodu, pri ktorej zomrel Slovák, zachytili kamery, VIDEO
- Masaker na česko-slovenskom pohraničí: HROMADNÁ VRAŽDA, medzi obeťami sú aj deti
- Kampaň mala ženám dodať sebaistotu, zvrtlo sa to na ŠKANDÁL: Nešťastná CHYBA na plagáte!
- TRAGICKÝ pád vetroňa: Žiačka pilotného kurzu neprežila, letela bez inštruktora
- Cesta rýchlikom sa zmenila na PEKLO: V pokazenom vlaku nefunguje ani klimatizácia
- Na Slovensku došlo k HROZIVÉMU útoku medveďa: Mužovi spôsobil zranenia
- Hrozivé zábery z miesta TRAGICKEJ nehody: V Chorvátsku vyhasol život Slováka, VIDEO
- Súd Kováčikovi nelegálne zaistil majetok: Jeho práva boli porušené, dostane ODŠKODNÉ!
- Pár hodín cesty zo Slovenska a ste na piesočnatej pláži! Spoznajte malebné Caorle, FOTO
- Obrovská tragédia v Chorvátsku: Pri nehode poľského autobusu zomrelo 11 ľudí
- Tragédia z Chorvátska: Nehodu, pri ktorej zomrel Slovák, zachytili kamery, VIDEO
- TÝŽDENNÝ HOROSKOP astrologičky Valiky: Čaká nás spln v znamení VODNÁRA. Ako sa prejaví?
- Zomrel iba 12-ročný chlapec v kóme: Podľa jeho mamy plnil ŠIALENÚ výzvu na TikToku
- Prezidentka Čaputová v náruči TOHTO muža: POZRITE, ako im to spolu pristane!
- Beckhamovci si pochutnávali na daroch mora: Chorváti sa na celebrity HNEVAJÚ!
- Bude Európanov zabíjať najčastejšie RAKOVINA? Onkologička varuje, opisuje príznaky a liečbu
- Oddelenia dokladov nestíhajú, ľudia totiž robia CHYBU: Na nový pas či občiansky si počkáte
- Obrovská tragédia v Chorvátsku: Pri nehode poľského autobusu zomrelo 11 ľudí
- ZNECHUTENÝ Naď chce odísť z politiky: Oznámil som Igorovi aj Edovi, že zvažujem, čo ďalej
- Havarovala a jej auto vzbĺklo: Hollywoodska herečka Anne Heche je vo VÁŽNOM STAVE!