Centrálne bratislavské námestia sa zazelenajú

Bratislava aj vďaka zahraničným fondom pripravuje pozitívnu zmenu klímy vo svojom centre. Na Františkánskom a Hlavnom námestí začne čoskoro s realizáciou projektu obnovy stromov. Vydláždené Hlavné námestie je úplne bez zelene a na Františkánskom námestí stojí 12 starých stromov.

Michaela Katonová
Ilustračný obrázok k článku Centrálne bratislavské námestia sa zazelenajú
Zdroj: Dnes24.sk

Obidve námestia patria do pamiatkovej rezervácie, výsadbe nových stromov musí predchádzať archeologický výskum. Na Hlavnom námestí bol naposledy robený v roku 2005, na Františkánskom ešte nebol realizovaný.

„Výskum potrvá asi jeden mesiac. Predpokladáme nájdenie zvyškov starej kanalizácie a nejaké drobné keramické nálezy. Ak sa vyskytnú výnimočnejšie nálezy, špeciálna komisia rozhodne o ďalšom postupe,“ pripomenul riaditeľ Mestského ústavu ochrany pamiatok Ivo Štassel.

Podľa veľvyslankyne Nórskeho kráľovstva na Slovensku Inge Magistad spomínané námestia tvoria ústredný priestor hlavného mesta, kde chcú zlepšiť klímu verejného priestranstva a venujú na to financie. „Okrem výsadby stromov to bude aj zachytávanie zrážkovej vody, úprava niekoľkých striech a v Bratislave aj obnova Námestia slobody,“ povedala veľvyslankyňa.

Výsadba stromov na dvoch námestiach by mala byť uskutočnená do konca júna. Nová vysoká zeleň v centre mesta prinesie novú kvalitu života a spríjemní pobyt Bratislavčanov i návštevníkov najmä na Hlavnom námestí.

„Každé námestie má svoju charakteristiku a podzemné technické siete, preto stromy budú odlišné. Na Hlavnom námestí vysadíme štyri lipy malolisté, skoro dospelé stromy, ktoré už nebudú rásť a budú mať výšku desať metrov,“ informovala hlavná architektka Bratislavy Ingrid Konrad.

Prečítajte si tiež: Vznikne na Františkánskom námestí oddychová zóna?

Zdroj foto: Magistrát hlavného mesta SR

Zdroj: TASR