Kultúra

Časy, kedy sa dievčatká hrali s bábikami a nie tabletmi, pripomína výstava bábik a kočíkov

Spomínate si na svoju prvú bábiku? Na výstave História kočíkov a bábik ju medzi 120 kusmi možno nájdete.

Ilustračný obrázok k článku Časy, kedy sa dievčatká hrali s bábikami a nie tabletmi, pripomína výstava bábik a kočíkov
8
Galéria
Zdroj: malacky.sk

Zaspomínajte si na detské časy na výstave bábik a kočíkov zo zbierky Márie Orgoňovej. Na výstave nájdete aj vzácnu bábiku z roku 1918.

Stovky bábik

Kedysi sa dievčatká a chlapci hrávali so skutočnými hračkami, ktoré si strážili a pekne sa o ne starali. Možno aj vďaka tomu sa zbierka Márie Orgoňovej z Veľkých Levár rozrastá tak rýchlo. Vo svojej zvierke má už 301 bábik, z ktorých na výstave História kočíkov a bábik nájdete 120 z nich. Bonusom je aj desať krásnych kočíkov.

Mária začala bábiky zbierať v roku 2016. „Keď sme boli na návšteve u známych, mali pri vianočnom strome postavenú veľkú bábiku. Vtedy som sa rozhodla. Začali sme hľadať po internete, na burzách, niektoré sme dokonca zachránili aj zo zberného dvora. Ľudia od nás z Levár nachádzali pri rekonštrukciách domov staré bábiky a kočíky, a tak nám ich postupne začali nosiť,“ prezradila pre portál malacky.sk. Po necelom roku zbierania už mali prvú výstavu.

V rozsiahlej zbierke má svoje jedinečné miesto najstaršia z bábik, ktorá pochádza z roku 1918. „Mám ju od jednej pani, vrátane šatičiek, ktoré mal v tom istom roku na sebe jej otec, keď ho ako bábätko krstili,“ prezradila zberateľka.

Okrem zbierania bábik im šije aj šaty a ak treba, na starých kočíkoch vie opraviť čalúnenie. „Od detstva ma zaujímali staré veci. U starenky som rada ňúrala na povale. Ako deväťročná som priniesla domov starý kolovrátok a sama som si ho opravila,“ hovorí.

Výstavu bábik a kočíkov zo vzácnej zbierky Márie Orgoňovej nájdete v Galérii Mestského centra kultúry Malacky na prvom poschodí do 9. februára. Zbierku si môžete pozrieť v utorok – piatok od 9:00 do 17:00 hod., v sobotu od 9:00 do 12:00 hod.

Vstava bábik a kočíkov zo zbierky Márie Orgoňovej z Veľkých Levár
8
Galéria
Zdroj: malacky.sk
Zdroj: bratislava.dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM