Ilustračný obrázok k článku Bývalú radnicu v minulosti už takmer zbúrali. Čaká ju v ďalších rokoch lepší osud?
4
Galéria
Zdroj: Dušan Pekár archív

Bývalú radnicu v minulosti už takmer zbúrali. Čaká ju v ďalších rokoch lepší osud?

Aktualizované Správy Samospráva
Aktualizované Správy Samospráva

Bývalú radnicu v minulosti už takmer zbúrali. Čaká ju v ďalších rokoch lepší osud?

Ilustračný obrázok k článku Bývalú radnicu v minulosti už takmer zbúrali. Čaká ju v ďalších rokoch lepší osud?
4
Galéria
Zdroj: Dušan Pekár archív

Ružinov plánuje v budove bývalej radnice v Prievoze, ktorú vlani mestská časť odkúpila do svojho vlastníctva, vykonať pamiatkový prieskum. Cieľom je okrem iného zistiť, či stavba spĺňa kritériá národnej kultúrnej pamiatky (NKP). Snaha o jej vyhlásenie bola v minulosti neúspešná, pamiatkovo chránených je len päť reliéfov v exteriéri. Samospráva zároveň plánuje budovu rekonštruovať.

Takmer ju zbúrali

„Ako mestská časť chceme stopercentne vykonať pamiatkový prieskum. Zistiť, či v podstate spĺňa kritériá pamiatky a postupovať tak, ako keby to národná kultúrna pamiatka bola,“ uviedol starosta Ružinova Martin Chren. Žiadať o vyhlásenie budovy za NKP nie podľa neho vhodné, kým nie je vykonaný pamiatkový prieskum, a kým sa k tomu nevyjadria odborníci.

Šéf miestnej samosprávy však ubezpečuje, že v pláne je budovu zachovať. „Radnica v žiadnom prípade nie je ohrozená. V minulosti, keď mala súkromného majiteľa, boli rôzne plány, dokonca o jej asanácii. Preto sa aj uskutočnil proces vyhlásenia reliéfov za pamiatku,“ skonštatoval Chren.

Žalostný stav

Budova je v súčasnosti podľa starostu v katastrofálnom a žalostnom stave, v tejto súvislosti spomína napríklad prepadnuté a prehnité podlahy, v zlom stave majú byť aj steny. Budovu preto čaká rekonštrukcia, avšak podľa starostu za prijateľné náklady a v súlade so všetkými pravidlami, ktoré pre budovu takéhoto významu platia. „Budeme určite postupovať tak, ako keby to národná kultúrna pamiatka bola. To je záväzok, ktorý sme dali aj verejne a ktorého sa budeme držať,“ podotkol Chren.

Ružinov sa stal vlastníkom budovy bývalej radnice v Prievoze v roku 2020. Hoci kúpu budovy odsúhlasili miestni poslanci ešte v roku 2018 a vyčlenili na to v rozpočte financie, problémom boli súdne spory, ktoré sa však podarilo vyriešiť. Mestská časť pripravuje zároveň architektonickú súťaž, ktorá by mala dať definitívny projekt opravy. Ideovým východiskom pre rekonštrukciu a využitie budovy môžu byť ročníkové študentské práce, ktoré vzišli zo spolupráce s Fakultou architektúry (FA) Slovenskej technickej univerzity (STU) v Bratislave. Vypracovaných bolo sedem návrhov.

Už v minulosti mestská časť deklarovala snahu, aby bola budova bývalej radnice v Prievoze vyhlásená za NKP. Rezort kultúry (a pamiatkari) budovu za pamiatku vyhlásili, ale bývalí majitelia to napadli na Najvyššom súde, pretože chceli budovu rekonštruovať. Hovorilo sa aj o búraní.

Mohlo by vás zaujímať

Stará budova radnice v Prievoze
4
Galéria
Zdroj: Dušan Pekár, starosta Ružinova
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín