Rôzne Správy

Bratislavu trápi koronavírus aj chrípka. Koľko TRIED v školách museli ZATVORIŤ?

Ochorenie COVID-19 a chrípku spoľahlivo rozlíši len laboratórne vyšetrenie. Príznaky týchto dvoch ochorení sú veľmi podobné a ich priebeh veľmi individuálny.

Ilustračný obrázok k článku Bratislavu trápi koronavírus aj chrípka. Koľko TRIED v školách museli ZATVORIŤ?
Zdroj: TASR/František Iván

S príchodom chladnejších dní sa medzi Bratislavčanov sužuje aj chrípka. Regionálny úrad verejného zdravotníctva hlavného mesta hlási za uplynulý 44. týždeň chorobnosť v celom kraji na akútne respiračné ochorenia 1612,3 (absolútny počet 526 ochorení) na 100-tisíc osôb. Sú to čísla, ktoré prišli na úrad z ambulancií lekárov.

Chorobnosť na chrípku a chrípke podobné ochorenia bola 21,5 na 100-tisíc (absolútny počet 7 ochorení) osôb v starostlivosti hlásiacich lekárov. „Výskyt ochorení na ARO a chrípku bol sporadický, pričom komplikácie boli hlásené v 4,6 %, t. j. v 24 prípadoch z celkového počtu ochorení,“ uvádza RÚVZ.

Za uplynulý týždeň bolo v Bratislavskom kraji nahlásených 3585 potvrdených prípadov ochorenia COVID-19. PCR testy z tohto počtu odhalilo 2961 prípadov. Z antigénových testov bolo pozitívnych 624.

Zatvorené triedy

Školy a materské školy taktiež hlásili taktiež pozitivitu u detí aj zamestnancov. Pozitívne testy malo 91 žiakov, zamestnancov muselo zostať doma 11. V triedach, kde sa koronavírus objavil, bolo vyučovanie prerušené.

Podľa informácií RÚVZ Bratislava museli zatvoriť jednu celú materskú školu plus 4 triedy v ďalších škôlkach.

Na základných školách v kraji bolo prerušili vyučovanie a doma zostali žiaci z 27 škôl. Spolu bolo zatvorených 46 tried.

Koronavírus sa objavil aj u stredoškolákov. Opatrenia muselo prijať sedem škôl, na ktorých zatvorili 16 tried.

Viac o očkovaní v Bratislavskom kraji

Ako rozlíšiť COVID-19 a chrípku

Ochorenie COVID-19 a chrípku spoľahlivo rozlíši len laboratórne vyšetrenie. Príznaky týchto dvoch ochorení sú veľmi podobné a ich priebeh veľmi individuálny. Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR to pripomína v súvislosti s aktuálne prebiehajúcou chrípkovou sezónou.

„Hoci chrípku a COVID-19 spôsobujú rôzne vírusy, príznaky oboch ochorení sa z veľkej časti prelínajú. Definitívnu odpoveď, či má človek chrípku alebo COVID-19, môže dať len laboratórne vyšetrenie odobratej klinickej vzorky od pacienta,“ uviedli hygienici. Obe ochorenia sprevádza horúčka, suchý, dráždivý kašeľ (pri COVID-19 aj sťažené dýchanie), celková únava a slabosť. Niekedy sa pridružuje aj nádcha, vodnatý výtok z nosa či bolesť v krku.

Do istej miery odlišné príznaky sú podľa slov odborníkov bolesť hlavy, kĺbov a svalov. Zatiaľ čo pri chrípke sú výrazné, pri koronavíruse sú prítomné zriedka. Naopak, pri chrípke často nie sú prítomné hnačky, bolesť brucha či vracanie, ktoré sa podobne ako strata chuti a čuchu môžu objaviť pri ochorení COVID-19.

„Prax z ambulancií pediatrov v súčasnosti naznačuje, že u detí môže mať ochorenie COVID-19 pozvoľnejší nábeh. V čase, keď sa stávajú pozitívnymi, majú pri covide vo väčšine prípadov upchatý nos či dutiny,“ priblížil ÚVZ s tým, že zvýšená teplota, zhoršené dýchanie a kašeľ sa objavia následne v priebehu ďalších pár dní.

Naopak, chrípka zvyčajne nastupuje náhle a príznaky sú intenzívne už na začiatku infekcie – objaví sa vysoká horúčka, bolesti kĺbov a svalov. „Priebeh ochorení je však u detí i dospelých natoľko individuálny, že nemá praktický význam určovať diagnózu iba na základe príznakov,“ doplnili odborníci.

Viac o pandemických opatreniach v Bratislavskom kraji

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM