Rôzne Správy

Bratislavská lagúna: Črtá sa nový nábrežný park od Starého mosta až po rameno v Ovsišti

Štúdia športovo-rekreačného využitia priestoru bývalého prírodného kúpaliska Lido, medzi Starým mostom a Prístavným mostom, je hotová.

Ilustračný obrázok k článku Bratislavská lagúna: Črtá sa nový nábrežný park od Starého mosta až po rameno v Ovsišti
8
Galéria
Zdroj: magazin.novelido.sk

Informoval o tom Martin Mišík z Asociácie bratislavských vodáckych klubov (ABVK) s tým, že bola odovzdaná na magistráte a momentálne sa čaká na potrebné zmeny a doplnky územného plánu.

Mestská pláž pri Dunaji

Mišík spresnil, že štúdia využitia Lida a vytvorenie mestskej pláže na brehu Dunaja vznikla na základe petície, ktorej zámerom bolo podporiť opätovné zveľadenie v minulosti veľmi populárneho bratislavského rekreačného priestoru.

„Následne mestské zastupiteľstvo rozhodlo vypracovať štúdiu, ktorá by to umožnila. Štúdia bola vypracovaná a odovzdaná magistrátu. Získali sa pozitívne vyjadrenia, pripomienky boli zapracované a teraz sa čaká na potrebné zmeny a doplnky územného plánu,“ spresnil Mišík.

Výsledkom štúdie je podľa jeho slov skoordinovanie, ako v centre Bratislavy môže spolu existovať rekreácia, šport, pláže i pokračovanie činnosti vodáckych klubov. „Bratislava musí pripraviť legislatívnu zmenu v rámci územného plánu na to, aby bolo možné zrealizovať tento projekt,“ avizoval ešte minulý rok bratislavský primátor Matúš Vallo.

Obnova prírodného kúpaliska

ABVK tvrdí, že technická realizácia projektu je nenáročná. Týkať sa to má aj financovania. Prostriedky do jedného milióna eur majú pokryť všetko, čo je potrebné na obnovu prírodného kúpaliska. Finančnú nenáročnosť odôvodňujú vodáci tým, že v prípade realizácie projektu by primárne išlo o odbagrovanie časti brehu.

Následná úprava okolia by sa mohla realizovať etapovito s podporou občianskych združení. Projektov, ktoré by v Bratislave sprístupnili brehy Dunaja, je viacero a sú zastrešené v rámci pripravovaného Bratislavského dunajského parku, ku ktorému bola spracovaná už úvodná štúdia.

Lagúna Lido existovala na brehu Dunaja niekoľko desaťročí. Koncom 70. rokov minulého storočia zanikla po tom, ako vzniklo kamenné opevnenie a miesta na vykladanie a skladovanie štrku. Územie patrilo kedysi k najnavštevo­vanejším v hlavnom meste.

„Je načase pláž obnoviť. Z pohľadu riečneho inžinierstva sú na to vhodné podmienky. Nič nebráni tomu, aby tu bol vstup ľudí k vode,“ tvrdí Mišík.

Zámer podľa jeho slov počíta, že smerom od Starého mosta bude mať nová lagúna podobu nábrežného parku, ktorý bude prispôsobený na rekreáciu a od Mosta Apollo bude toto územie prechádzať až do Sovieho lesa s obnoveným Ovsištským ramenom. Idea ráta so vznikom lagúny s dĺžkou 400 metrov a šírkou až 40 metrov, ktorá by bola od hlavného toku rieky oddelená. Slúžiť má predovšetkým na kúpanie a iné vodné športy.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM