Rôzne Správy

Bratislavčania vlani vyprodukovali okolo 162-tisíc ton odpadu. Väčšina putovala do spaľovne

Zo spáleného odpadu sa vyrába teplo a elektrická energia, ktorá je ďalej distribuovaná do približne 20-tisíc bratislavských domácností.

Ilustračný obrázok k článku Bratislavčania vlani vyprodukovali okolo 162-tisíc ton odpadu. Väčšina putovala do spaľovne
8
Galéria
Zdroj: TASR

Okolo 162-tisíc ton odpadkov v roku 2017 odviezla z firiem a domácností v hlavnom meste bratislavská mestská spoločnosť Odvoz a likvidácia odpadu (OLO). Údaje TASR poskytla jej hovorkyňa Beáta Humeniková. Väčšina – okolo 137-tisíc ton, skončila v spaľovni. Zvyšok sa ďalej spracoval.

Sklo je najčistejšie

Do spaľovne v Bratislave priamo putuje komunálny odpad z čiernych kontajnerov. Toho vlani OLO odviezol takmer 120-tisíc ton. Sklo, ktorého Bratislavčania vlani vytriedili 6683 ton, naopak, ako jediné putuje priamo odberateľom na ďalšie zhodnotenie. Preto ho aj zbiera samostatné vozidlo. „Tento druh odpadu je najčistejší,“ vysvetlila Humeniková.

Samostatné vozidlo zbiera aj bio odpad z hnedých kontajnerov, ktorý putuje do kompostárne. Minulý rok ho OLO odviezlo 3415 ton. Časť bioodpadu sa však spracuje priamo na mieste – v hlavnom meste sa v súčasnosti nachádza asi 2500 kompostérov, v ktorých sa odpad priamo spracuje. Hnedých zberných nádob na bio odpad zo záhrad a zelene je oproti tomu 12-tisíc.

Odpad menia na energiu

Ostatné druhy odpadov zbiera jedno vozidlo. „Veľa ľudí si myslí, že OLO má na každý druh odpadu samostatné zberné vozidlo, čo nie je pravda. Papier, plasty a zmesový komunálny odpad je možné zbierať do rovnakého vozidla, samozrejme, oddelene. V praxi to funguje tak, že zberné vozidlo najskôr zbiera samostatne papier, ktorý po vyzbieraní odvezie na triediacu linku. Potom samostatne do rovnakého vozidla môže zbierať napríklad plasty,“ vysvetlila Humeniková.

Spoločnosť takto odviezla 8533 ton papieru a lepenky a 5043 ton plastov. „Plasty zo žltých kontajnerov a papier z modrých kontajnerov sú odvážané na triediacu linku, kde sa dotrieďujú a následne sú odvážané odberateľom na ďalšie spracovanie,“ priblížila hovorkyňa.

Zo spáleného odpadu sa vyrába teplo a elektrická energia. „Tá je ďalej distribuovaná do približne 20-tisíc bratislavských domácností. V roku 2017 bolo predaných 36.131 MWh elektrickej energie,“ doplnila Humeniková.

Nová triediaca linka odpadu v priestoroch spaľovne odpadu spoločnosti OLO
8
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM