Rôzne Správy

Užitočná novinka: O pridelenie kompostéra zdarma môžu požiadať aj bytové domy

Bytové domy, ktoré sú vlastníkmi pozemku so zeleňou, majú od augusta možnosť riešiť nakladanie s bioodpadom zo záhrad a zelene.

Ilustračný obrázok k článku Užitočná novinka: O pridelenie kompostéra zdarma môžu požiadať aj bytové domy
3
Galéria

Od augusta nadobudne účinnosť novela všeobecne záväzného nariadenia (VZN) o nakladaní s komunálnymi a drobnými stavebnými odpadmi v Bratislave. Vďaka nej budú môcť bytové domy, ktoré sú vlastníkmi pozemku so zeleňou, požiadať o kompostér. Rodinné domy môžu tiež požiadať o pridelenie kompostéra alebo 240 l hnedej zbernej nádoby na bioodpad zo záhrad. Uviedla to hovorkyňa bratislavskej mestskej firmy Odvoz a likvidácia odpadu (OLO) Beáta Humeniková.

Podpora kompostovania

Bytové domy, ktoré sú vlastníkmi pozemku so zeleňou, majú od augusta možnosť riešiť nakladanie s bioodpadom zo záhrad a zelene. Správca nehnuteľnosti môže podať žiadosť na Oddelenie miestnych daní, poplatkov a licencií bratislavského magistrátu a požiadať o kompostér.

„K žiadosti je potrebné priložiť list vlastníctva, prípadne súhlas vlastníka pozemku. Náklady na kompostér sú hradené z miestneho poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady. Distribúciu kompostérov zabezpečí spoločnosť OLO podobne, ako tomu je pri distribúcii hnedých zberných nádob na bioodpad zo záhrad, resp. kompostérov pre rodinné domy,“ priblížila Humeniková.

Na podporu správneho kompostovania zároveň mesto pripravuje projekt, v rámci ktorého bude poskytovaná odborná, technická pomoc a poradenstvo pri zriaďovaní komunitných kompostovísk a poskytovanie školení k správnemu kompostovaniu.

Odpad zo záhrad

Tie rodinné domy v Bratislave, ktoré si zatiaľ nesplnili svoju povinnosť a nepodali žiadosť o zapojenie sa do systému zberu odpadu zo záhrad na Oddelenie miestnych daní, poplatkov a licencií hlavného mesta, tak môžu urobiť aj naďalej. „Rodinné domy môžu požiadať o pridelenie kompostéra alebo hnedej zbernej nádoby, ktorá má jednotný objem 240 l. Odvoz bioodpadu z hnedých nádob bude spoločnosť OLO realizovať v intervale jedenkrát za 14 dní, sezónne, od marca do novembra,“ spresnila Humeniková.

Rodinné domy, ktoré sú už vlastníkmi hnedej zbernej nádoby v objeme 120 l, môžu hlavné mesto požiadať o jej bezplatnú výmenu za nádobu s objemom 240 l. Náklady na kompostér, nádobu a odvoz bioodpadu z hnedých nádob sú hradené z miestneho poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady.

Do kompostéra či hnedej zbernej nádoby na bioodpad zo záhrad patria kvety, štiepky, piliny, pokosená tráva, malé kusy konárov, lístie, odpad z ovocia a zeleniny a burina. Nepatrí sem bioodpad z domácností a kuchyne živočíšneho pôvodu, mliečne a mäsové výrobky a zvieracie exkrementy.

Hnedé kontajnery
3
Galéria
Zdroj: OLO a.s.
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM