Rôzne Správy

Bratislavčania, v sobotu bude REFERENDUM: Pripravte si odpoveď na TÚTO otázku

Volič dostane jeden hlasovací lístok s referendovou otázkou, kde zakrúžkuje odpoveď „áno“ alebo „nie“.

Ilustračný obrázok k článku Bratislavčania, v sobotu bude REFERENDUM: Pripravte si odpoveď na TÚTO otázku
Zdroj: TASR/Radovan Stoklasa

Počas najbližšej soboty, 21. januára 2023, sa uskutoční v poradí deviate referendum v ére samostatnosti Slovenskej republiky. Ľudia sa budú môcť vyjadriť, či súhlasia s tým, aby bolo možné skrátiť volebné obdobie referendom alebo uznesením NR SR. Má to zabezpečiť zmena ústavy. Referendum inicioval Smer-SD s ďalšími opozičnými stranami.

Len jedna otázka

Volič dostane jeden hlasovací lístok s referendovou otázkou, kde zakrúžkuje odpoveď „áno“ alebo „nie“. Zakrúžkovať môže len jednu odpoveď, inak je lístok neplatný.

Vo volebnej miestnosti potrebuje predložiť občiansky preukaz.

Ak hlasuje inde ako v mieste trvalého pobytu, potrebuje aj hlasovací preukaz. Informuje o tom na svojom webe Ministerstvo vnútra (MV) SR.

Po úprave lístka ho musí volič vložiť do obálky a následne do volebnej schránky. Pokiaľ sa pomýli, okrsková volebná komisia mu vydá za nesprávne upravený lístok iný. Nesprávne upravený hlasovací lístok vloží volič do schránky na odloženie nepoužitých alebo nesprávne upravených hlasovacích lístkov.

Ak nesprávne upravený hlasovací lístok neodloží do určenej schránky, hrozí mu pokuta 33 eur.

Aj ľudia v karanténe

V referende budú môcť hlasovať aj ľudia v izolácii alebo karanténe z dôvodu ochorenia COVID-19. Ak chcú hlasovať, musia o to požiadať najneskôr do piatka (20. 1.) do 12.00 h. Nahlásiť sa treba telefonicky na čísle, ktoré zverejnil okresný úrad. V deň volieb za nimi prídu členovia špeciálnej volebnej komisie so špeciálnou schránkou. Vyplýva to z informácií na webe Ministerstva vnútra SR.

Špeciálne hlasovať môžu voliči, ktorí majú k dňu vykonania referenda nariadenú karanténu alebo izoláciu z dôvodu ochrany verejného zdravia pred ochorením COVID-19. Oprávneným voličom je aj osoba, ktorá v deň konania referenda žije v spoločnej domácnosti s osobou, ktorá je v karanténe alebo izolácii.

V deň konania referenda v čase od 7.00 h do 22.00 h oprávnený volič vyčká na príchod vyslaných členov špeciálnej okrskovej volebnej komisie.

Každý hlasuje osobne, zastúpenie inou osobou nie je prípustné. Členom komisie sa musí preukázať platným občianskym preukazom.

Volič, ktorý žiada o špeciálny spôsob hlasovania v referende v obvode špeciálneho volebného okrsku, na území ktorého nemá trvalý pobyt, môže hlasovať len s hlasovacím preukazom. Ten sa dá vybaviť v obci trvalého pobytu do piatka (20. 1.).

Témy, ktoré hýbu Bratislavou

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM