Kultúra

V Ružinove sa bude hovoriť o dávnych ľudových tradíciách i rituáloch

Na septembrovej prednáške sa dozviete, ako sa trestali hrdelné zločiny, čo znamenalo právo meča alebo útrpné právo, ale aj to, ako žil kat a ďalšie zaujímavosti.

Ilustračný obrázok k článku V Ružinove sa bude hovoriť o dávnych ľudových tradíciách i rituáloch
Zdroj: TASR

Milovníci slovenských ľudových tradícií a rituálov, ale aj záhad a tajomstiev si prídu na svoje. Ružinov v spolupráci s miestnou organizáciu Cultus Ružinov pre nich pripravuje v Dome kultúry (DK) Ružinov sériu prednášok s historičkou a etnologičkou Katarínou Nádaskou.

Ľudové zvyky a tradície

„Slovensko je krajinou mimoriadne bohatou na ľudové zvyky a tradície, ktoré podmienili vývoj kultúrnych a folklórnych oblastí. Dá sa povedať, že čo dedina, to iné zvyky. Je preto zaujímavé pozrieť sa na životy našich dedov a pradedov, na to, ako ich ovplyvňovali jednotlivé zvyky a tradície počas roka,“ uvádzajú organizátori.

Septembrová prednáška (12. 9.) sa bude niesť v znamení stredovekej justície a katovho remesla. Návštevníci sa dozvedia napríklad to, ako sa trestali hrdelné zločiny, čo znamenalo právo meča alebo útrpné právo, ale aj to, ako žil kat, čo to boli levie jamy a prečo bosorky v Uhorsku zásadne upaľovali.

Slovenská ľudová mágia

Októbrová prednáška (10. 10.) bude venovaná slovenskej ľudovej mágii, poverčivosti, či rozdielu medzi erotickou a ľúbostnou mágiou. V novembri (7. 11.) sa návštevníci dozvedia o rodinnom zvyklosloví na Slovensku. Hovoriť sa bude napríklad o tom, aké postupy sa museli dodržať pri svadbe, čo slúžilo ženám na uľahčenie pôrodu, na čo slúžila kútna plachta, čo bola kútnica, a prečo sa nosilo jedlo do kúta.

Témou decembrovej prednášky (19. 12.) bude jesenné a zimné zvykloslovie na západnom Slovensku, napríklad uchovávanie jedla na zimu, prečo slivkový lekvár vydržal v komore aj tri roky, čo boli strídžie dni a ako vyzerali Vianoce pred 100 rokmi.

Katarína Nádaská je autorkou niekoľkých desiatok odborných štúdií. Venuje sa popularizácii vedy, najmä histórii každodennosti, tradícií a zvykov v slovenskej ľudovej kultúre. Odborne sa venovala náboženskej etnológii, etnomedicíne, ľudovej mágii, výročným zvykom, vizuálnej antropológii, muzeológii a kultúrnemu dedičstvu.

Ak chcete dostávať pravidelný prísun čerstvých správ z Bratislavy a okolia, sledujte nás na Facebooku, Instagrame a Twitteri.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM