Kultúra

Dni majstrov ÚĽUV: Príďte sa do ulíc Starého Mesta zapliesť s remeslami

Tento ročník festivalu je venovaný prírodným pletivám. Stretnúť však budete môcť aj hrnčiarov, kováčov, tkáčov, krasličiarky, čipkárky, drevorezbárov, drotárov a iných výrobcov.

Ilustračný obrázok k článku Dni majstrov ÚĽUV: Príďte sa do ulíc Starého Mesta zapliesť s remeslami
13
Galéria

Už 29. ročník festivalu Dni majstrov ÚĽUV zavíta do ulíc Starého Mesta na prelome augusta a septembra. Pripravených bude vyše sto majstrov ľudovej umeleckej výroby a ľudovoumeleckí výrobcovia z celého Slovenska, detské remeselné dielne, interaktívne hry pre deti i dospelých, hudobno-tanečné vystúpenia a tradičná slovenská kuchyňa.

Tri kraje

Šikovní ľudovoumeleckí majstri a výrobcovia prídu predviesť svoje majstrovstvo a ponúknuť najkvalitnejší sortiment výrobkov. Hviezdoslavovo námestie sa pomyselne rozdelí na tri kraje – západoslovenský, stredoslovenský a východoslovenský.

Návštevníci budú môcť stretnúť hrnčiarov, kováčov, tkáčov, krasličiarky, čipkárky, drevorezbárov, drotárov a veľa iných výrobcov, porozprávať sa s nimi alebo ich pozorovať priamo pri práci.

Zapleť sa s remeslom

Tento ročník festivalu je venovaný prírodným pletivám. ÚĽUV pripravil pre malých aj veľkých návštevníkov na Primaciálnom námestí interaktívne ukážky výroby z prírodných pletív ako je prútie, slama, šúpolie a pálka.

Primaciálne námestie roztancujú tanečnice z prútia, nebude chýbať prezentácia výrobcov z prírodných pletív, kultúrny program i gastro zóna. Na Radničnom nádvorí nájdete Košikárov v akcii – tí najlepší košikári z celého Slovenska priamo pred očami návštevníkov podujatia vytvoria v centre mesta unikátne výtvarné inštalácie z prútia.

Pre deti i dospelých

V tradičnej Škole remesiel, ktorú tento rok nájdete na Hlavnom námestí, si deti vyskúšajú prácu s hlinou, drôtom, kožou, drevom, či textilom. Spolu s rodičmi sa do sýtosti vytancujú v školičke tanca a zrelaxujú v oddychovej zóne ÚĽUV-u v Altánku na Hviezdoslavovom námestí.

Na festivale sa opäť predstaví stánok Vydavateľstva ÚĽUV, v ktorom si návštevníci budú môcť nakúpiť hodnotné publikácie z edície Tradícia dnes za zvýhodnenú cenu. ÚĽUV aj tento rok pripravil bohatý hudobno-tanečný program. Počas dvoch dní sa na pódiu pred historickou budovou SND na Hviezdoslavovom námestí predstavia známe folklórne súbory a skupiny, ako napríklad FS Hornád, FS Technik, FS Krtíšan, FS Technik či Vrbovskí víťazi.

Príďte sa aj vy zapliesť s remeslom 31. augusta a 1. septembra 2019.

Bratislava24.sk informovala Paulína Vatrtová z Ústredia ľudovej umeleckej výroby.

Dni majstrov ÚĽUV 2018
13
Galéria

Ak chcete dostávať pravidelný prísun čerstvých správ z Bratislavy a okolia, sledujte nás na Facebooku, Instagrame a Twitteri.

Zdroj: bratislava.dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie