Rôzne

Bratislava podporí mestské festivaly či hudobné koncerty 300-tisíc eurami

Bratislava cez grantový program Ars Bratislavensis podporuje umelecké a kultúrne aktivity v Bratislave a aktivity propagujúce Bratislavu na Slovensku a v zahraničí.

Ilustračný obrázok k článku Bratislava podporí mestské festivaly či hudobné koncerty 300-tisíc eurami
9
Galéria
Zdroj: TASR

Mesto Bratislava prostredníctvom grantového programu na podporu kultúry Ars Bratislavensis podporí 122 projektov v celkovej výške 300-tisíc eur. Vo štvrtok (30. 5. 2019) to odobrili bratislavskí mestskí poslanci.

Podpora projektov

Do výzvy, ktorá bola vyhlásená v októbri 2018, s uzávierkou podávania žiadostí do konca roka 2018, bolo prihlásených 267 projektov. Z nich formálne kritériá splnilo 220 projektov, ktoré dokopy požadovali podporu vo výške 1,1 milióna eur.

„Projekty posúdila odborná hodnotiaca komisia, ktorá svoje odporúčanie posunula grantovej komisii programu. Tá navrhla na podporu 122 projektov v celkovej sume 300.000 eur,“ spresnil hovorca Bratislavy Peter Bubla.

O podpore projektov, ktorým bola navrhnutá dotácia do sumy 3320 eur, rozhodoval bratislavský primátor Matúš Vallo. Takýchto projektov bolo 97 a mesto ich podporí sumou 184 500 eur. O žiadostiach na dotáciu nad 3320 eur rozhodovalo vo štvrtok mestské zastupiteľstvo. Takýchto projektov bolo 25 v celkovej sume 115 500 eur.

Festivaly, koncerty aj výstavy

Medzi projektmi navrhnutými na podporu sa nachádzajú všetky umelecké žánre. „Z typov podujatí dominujú mestské festivaly, hudobné koncerty, divadelné predstavenia či výstavy,“ podotkol Bubla. Novinkou pre tento rok bola snaha komisie podporiť najkvalitnejšie projekty sumou potrebnou na realizáciu projektu.

Štatút grantového programu, prijatý koncom roka 2017, umožňuje získať jednému žiadateľovi v kalendárnom roku 10-tisíc eur, pričom podporené môžu byť až tri projekty jedného žiadateľa. Napriek tomu bola v roku 2018 priemerná suma dotácie udelená pre jeden projekt 1000 eur. V návrhu na poskytnutie dotácií pre žiadosti posudzované v rámci grantového programu pre rok 2019 sa táto suma zvýšila na 2500 eur, pričom 25 projektov malo po prvý raz navrhnutú dotáciu nad 3320 eur.

„V priemere bolo navrhnutých v tomto roku pre jednu žiadosť 56 percent zo žiadanej sumy (pre porovnanie, v minulom roku to bolo 20 percent). Stále to však nie je ideálne. Aj tento rok dopyt po podpore kultúry prevyšoval alokáciu v programe skoro štvornásobne, a to aj napriek tomu, že mesto v priebehu roka zvýšilo alokáciu v grantovom programe z 200-tisíc eur na 300-tisíc eur,“ uviedol Bubla.

Reforma grantového programu

Pre tento rok mesto ďalšie výzvy v programe neplánuje. Existujúci grantový program potrebuje podľa bratislavskej samosprávy prejsť výraznou reformou celého mechanizmu, ktorá bude potrebovať istý čas a naplno by sa mala prejaviť v nových podmienkach od roku 2020.

„Zámerom mesta v oblasti kultúry je vytvorenie moderného a efektívneho grantového systému pre podporu kultúry a kreatívneho priemyslu, ktorý bude svojou štruktúrou a vyčlenenými zdrojmi reflektovať význam tejto oblasti pre rozvoj mesta,“ vysvetlil hovorca. Zmeniť by sa tiež mal systém výberu odborných hodnotiteľov.

Bratislava prostredníctvom grantového programu Ars Bratislavensis podporuje umelecké a kultúrne aktivity v Bratislave a aktivity propagujúce Bratislavu na Slovensku a v zahraničí.

Bratislavský majáles 2019
9
Galéria

Ak chcete dostávať pravidelný prísun čerstvých správ z Bratislavy a okolia, sledujte nás na Facebooku, Instagrame a Twitteri.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM