Kultúra

Slnovrat na Dunaji pripravil až 37 podujatí na brehoch aj priamo na vode Dunaja

Návštevníci si v priebehu mesiaca budú môcť vyskúšať pádlovanie na kajaku či kanoe, zviezť sa plťou, balansovať na paddleboarde a veľa iných aktivít.

Ilustračný obrázok k článku Slnovrat na Dunaji pripravil až 37 podujatí na brehoch aj priamo na vode Dunaja
10
Galéria
Zdroj: Slnovrat na Dunaji

Slnovrat na Dunaji ponúkne už po štvrtýkrát množstvo podujatí a špeciálnych aktivít pre verejnosť.

Bohatý program

Začína 1. júna, v priebehu celého mesiaca je pripravených až 37 podujatí na brehoch aj priamo na vode zo strany organizácií a komunít, pôsobiacich na rieke a jej ramenách od Bratislavy po Štúrovo. Iniciátorom myšlienky je Stredoeurópska nadácia a jej nadačný program Dunajský fond.

Už prvý júnový deň je pripravených šesť podujatí, medzi nimi The Championship 2019 v Šamoríne, čo sú jedinečné majstrovstvá sveta v triatlone zo svetovej triatlonovej série Challenge Family, Deň detí v Karloveskej lodenici, Telesná na Dunaji v areáli Vodáckeho klubu Dunajčík pre deti druhého stupňa základných a stredných škôl, vyhliadkové plavby s cirkusovou tematikou v Patinciach či komentovaná prehliadka výstavy 100 rokov stavby lodí na Slovensku v Múzeu dopravy, vystavených bude 22 veľkých modelov dunajských lodí.

Záverečnými akciami budú 5. medzinárodný splav Dunaja, medzinárodný deň Dunaja, obe akcie v Komárne a Pádlovanie bez bariér v areáli bratislavského Vodáckeho klubu Dunajčík.

Šport na Dunaji

Návštevníci si v priebehu mesiaca budú môcť vyskúšať pádlovanie na kajaku či kanoe, zviezť sa plťou, balansovať na paddleboarde, preskúmať skryté zákutia dunajských ramien, precítiť domácku atmosféru vodáckych klubov, zažiť umenie na nábreží či priamo na lodi, pozrieť sa na brehy z vyhliadkovej lode, zrelaxovať v prírode lužných lesov, obdivovať dunajských otužilcov, osláviť deň detí súťažami a atrakciami pre rodiny.

Do projektu sa opäť dobrovoľne zapojilo niekoľko desiatok organizátorov, ktorí vlastným úsilím pripravili svoje akcie do celkového programu.

Kreslená mapa Dunaj

Ako pozornosť pre tých, čo sa zapojili do štvrtého ročníka, vznikla v spolupráci s výtvarníčkou Tero Abaffy a edíciou Coloreo originálna kreslená myšlienková mapa Dunaja. Je spracovaná vo forme veľkorozmernej relaxačnej omaľovánky, určenej pre všetky vekové kategórie. Ilustruje pestrosť dunajských lokalít a symbolov, ktoré si každý môže vyfarbiť podľa toho, ako Dunaj vníma.

„Pokračujeme každým rokom, lebo máme veľmi pozitívne ohlasy. Máme stály záujem a každý rok zaznamenávame ochotu ľudí, komunít, organizácií pridať sa, urobiť nejaké verejné podujatie, predstaviť svoju činnosť verejnosti. Toto nás motivuje robiť Slnovrat každý rok a dnes otvárame štvrtý ročník. Mesiac jún je koncentrovaná prehliadka, činnosť pokračuje ďalej. Pokračuje aj činnosť Dunajského fondu, máme viacero línií, aktivít, v septembri pripravujeme Fórum Dunajského fondu v odbornejšej rovine, pripravujeme grantovú výzvu, kde chceme rozdeliť prostriedky neziskovým organizáciám na malé pozitívne zásahy na rieke,“ uviedol Juraj Tedla zo Stredoeurópskej nadácie.

Slnovrat na Dunaji
10
Galéria
Zdroj: Slnovrat na Dunaji

Ak chcete dostávať pravidelný prísun čerstvých správ z Bratislavy a okolia, sledujte nás na Facebooku, Instagrame a Twitteri.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM