KAW Kultúra

Bratislava bude mať nové kultúrne centrum. Vznikne v priestoroch filozofickej fakulty

Na prvom podlaží bude hlavná sála, v podkroví nájdu návštevníci intímnejší priestor galérie a na nádvorí pribudne veľká terasa.

Ilustračný obrázok k článku Bratislava bude mať nové kultúrne centrum. Vznikne v priestoroch filozofickej fakulty
3
Galéria
Zdroj: OZ Univerzál

Miest pre kultúru a umenie nikdy nie je dosť a o hlavnom meste to platí dvojnásobne. V Bratislave by mal v budúcnosti pribudnúť nový priestor s názvom Universaal, ktorý bude kultúrnym centrom a galériou zároveň.

Všestranný kultúrny priestor

S ideou vytvorenia kultúrneho centra prišlo občianske združenie Univerzál. V spolupráci s Filozofickou fakultou UK by chcelo vytvoriť intelektuálnu dielňu, galériu a všestranný kultúrny priestor v časti objektu FF UK, ktorý plánujú zrekonštruovať. Po obnove by sa v ňom mohli stretávať študenti, profesori aj široká verejnosť.

„Vznikne scéna pre študentské divadlá, rôzne kultúrne produkcie a bude tiež platformou pre silnejší hlas akademickej komunity vo verejnej diskusii,“ priblížilo projekt občianske združenie Univerzál.

Architektúra s myšlienkou

Aby budova mohla po obnove plniť nové funkcie kultúrneho centra, po rekonštrukcii vznikne na podlaží hlavná sála, v podkroví bude intímnejší priestor galérie a na nádvorí pribudne veľká terasa.

„V historickom kontexte existujúcej stavby chceme priniesť kus súčasnej architektúry, ktorá vytvorí nové miesto s novou funkciou a spoločne tam prinesieme nový život. Ak sa dobrá vec podarí, na mape Bratislavy pribudne malý domček, z ktorého sa budú do sveta šíriť veľké myšlienky,“ plánuje občianske združenie.

Náklady na rekonštrukcia objektu, ktorý je kultúrnou pamiatkou, budú približne 200-tisíc eur. Projekt Universaal môžete podporiť aj vy, viac informácií nájdete TU.

Budúce nové kultúrne centrum Universaal
3
Galéria
Zdroj: OZ Univerzál

Ak chcete dostávať pravidelný prísun aktualít z Bratislavy a okolia, sledujte nás na Facebooku, Instagrame a Twitteri.

Zdroj: bratislava.dnes24.sk

Najčítanejšie