KAW Kultúra

Bratislava bude mať letecké múzeum. Má vzniknúť v starom hangári

Poslanci odobrili prenájom chátrajúceho objektu na desať rokov za jedno euro ročne, pričom nájomca sa zaväzuje hangár zrekonštruovať a upraviť aj okolie.

Ilustračný obrázok k článku Bratislava bude mať letecké múzeum. Má vzniknúť v starom hangári
5
Galéria
Zdroj: Bratislava - Dúbravka

Opustený a chátrajúci hangár, oficiálne nazvaný skladová hala – Dúbravčice, je miesto so zaujímavou leteckou minulosťou. A zdá sa, že ho čaká aj pestrá budúcnosť. Poslanci mestskej časti Bratislava-Dúbravka schválili na februárovom zasadnutí jeho nájom Aviatickému klubu Otta Smika, ktorý tu chce zriadiť letecké múzeum.

Nájom za euro

Poslanci odobrili prenájom chátrajúceho objektu na desať rokov za jedno euro ročne, pričom nájomca sa zaväzuje hangár zrekonštruovať a upraviť aj okolie.

„Počíta sa s investíciou 120-tisíc eur. Keďže Bratislava dnes nemá letecké múzeum, zrekonštruovaním hangára by podľa Aviatického klubu mala v Dúbravke pribudnúť atrakcia pre verejnosť. Rekonštrukciu chcú financovať najmä z dotácií a fondov.,“ informovala Bratislava24.sk hovorkyňa Dúbravky Lucia Marcinatová.

Pestrá expozícia

Múzeum plánuje klub koncipovať interaktívne, aby sa návštevník cítil súčasťou expozície. Priestor má byť aj učebňou pre rozšírené hodiny dejepisu, histórie, fyziky či technických prác.

„Klub má expozíciu lietadiel, z ktorých väčšina bola vyrobená len ako jediný exemplár,“ opisuje Milan Lastovka z Aviatického klubu. „Postavili ich leteckí nadšenci, ktorých technické vedomosti a zručnosť vzniesli ich stroje do vzduchu. Lietajú a sú to krásne umelecké diela v leteckej kvalite,“ dodáva Lastovka.

Súčasťou expozície by mal byť aj vrtuľník s náporovými motormi, doma vyrobené vrtuľníky či replika historického lietadla s unikátnym systémom riadenia. „Niektoré exponáty majú majestátne rozmery, napríklad 12-metrové krídla závesných klzákov. Časť expozície plánuje klub venovať histórii lietania športového, vojenského a civilného na území západného Slovenska s odkazom na významné osobnosti dejín a ich osudy,“ približuje ďalej Lastovka.

Treťou časťou expozície má byť trvalá výstava umeleckých diel s tematikou leteckou, vojenskou a dopravnou vo všeobecnosti.

Lietanie „zatrhli“

Hangár dostala „do daru“ mestská časť Bratislava-Dúbravka ešte počas vedenia dúbravského bývalého starostu Jána Sandtnera. Objekt sa však nevyužíval a chátral.

V Dúbravke vládol pred rokmi čulý letecký ruch. Dominovalo najmä bezmotorové športové lietanie, pre ktoré Devínska Kobyla a Lamačská brána so svojimi silnými veternými prúdmi vytvárali výborné podmienky.

Definitívny zákaz lietania v Dúbravke prišiel po roku 1984, keď občan na vetroni emigroval do Rakúska. Unikátny záber rogala nad Veľkou lúkou z polovice osemdesiatych rokov však dokazuje, že i napriek prísnemu zákazu sa našli odvážlivci, ktorí sa vzniesli na oblohu, aby si z vtáčej perspektívy pozreli rímsku pamiatku Villa Rustica a Devínsku Kobylu.

Múzeum letectva v Dúbravke
5
Galéria
Zdroj: Bratislava - Dúbravka
Zdroj: bratislava.dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM