Katarína Winklerová Rôzne

Obávate sa, že ochoriete v MHD? Dopravný podnik sa dal do boja s vírusmi

V „chrípkovom“ období sa rozhodol bratislavský dopravný podnik zabojovať nielen proti špine, ale aj proti vírusom.

Ilustračný obrázok k článku Obávate sa, že ochoriete v MHD? Dopravný podnik sa dal do boja s vírusmi
3
Galéria

Po voňavej dezinfekcii vozidiel prichádza bratislavský dopravný podnik (DPB) s novinkou, ktorá by mala pomôcť v boji proti vírusom v čase zvýšeného počtu ochorení na chrípku.

Čistota pol života

Aj keď sa to cestujúcim možno niekedy nezdá, dopravný podnik sa o čistotu vozidiel MHD pravidelne stará. „Vozidlá sa čistia po ukončení linky pri revízii vozidla. Denne sú povysávané, umyté, vyčistia sa madlá, sedadlá a všetky priestory, s ktorými cestujúci prichádzajú najviac do kontaktu,“ informovala Bratislava24.sk hovorkyňa DPB Adriana Volfová.

Nezabúda sa ani na dezinfekciu, ktorou vozidlá prejdu denne. Využíva sa pri nej špeciálny prípravok, ktorý sa nanáša najmä na madlá a tyče. Raz mesačne sa dezinfikuje celý interiér vozidla, čiže aj podlahy, okná, či stropy. „Grafity a žuvačky odstraňujeme chemicky priebežne. V letnom období frekventovanejšie realizujeme aj tepovanie sedadiel,“ dodáva Volfová.

Voňavé vozidlá

Pri „voňavej“ dezinfekcii má DPB k dispozícii sadu vyše 10 vôní. V budúcnosti o nich možno budú môcť rozhodnúť aj cestujúci. „V prípade, ak bude DPB, a. s. v používaní tejto technológie pokračovať, uvažuje aj nad tým, že by výber vône vyhodnocoval v spolupráci s cestujúcimi, prípadne ich používal viacero, ale tiež sa môže nakoniec ukázať, že cestujúci budú preferovať vozidlá bez vône,“ hovorí Volfová.

Zatiaľ dopravný podnik „na voňavo“ vozidlá dezinfikoval iba raz, pričom ideálny interval takejto dezinfekcie vozidiel je dvakrát ročne, čiže jej efekt by mal pretrvávať až 6 mesiacov.

Chrípka útočí

Počas uplynulého (7. kalendárneho) týždňa zaznamenali lekári v Bratislavskom kraji prudký nárast respiračných ochorení. Počet pacientov stúpol približne o štvrtinu. Práve v tomto „chrípkovom“ období sa rozhodol Bratislavský dopravný podnik zabojovať nielen proti špine, ale aj proti vírusom.

V týchto dňoch DPB, a. s. otestoval na desiatich autobusoch dezinfekciu vnútorných priestorov. „Vo vozidlách sme aplikovali aerosolový generátor na studené zahmlievanie v kombinácii s dezinfekčnou látkou, ktorá obsahuje častice striebra,“ priblížila novú metódu hovorkyňa.

Užitočný produkt má zosilnené dezinfekčné účinky, likviduje jednobunkové organizmy ako sú vírusy, baktérie, spóry a plesne a pre ľudský organizmus je neškodný.

To, či má nová dezinfekcia význam, sa následne analyzovalo meracím prístrojom pred a po dezinfekcii. „Zámer DPB, a. s. bol vyskúšať účinnejší spôsob prevencie proti zvýšenému výskytu baktérií najmä počas vírusového obdobia. Ak sa v rámci testovacieho obdobia preukážu jeho účinky, podnik nevylučuje pokračovať v dezinfekcii aj na ďalších vozidlách,“ ozrejmila postup DPB Adriana Volfová.

Zdroj: bratislava.dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie