Rôzne Správy

Z bratislavského realitného trhu miznú menšie byty

V porovnaní s posledným kvartálom minulého roka došlo v Bratislave k zmene štruktúry ponúkaných bytov z druhej ruky.

Ilustračný obrázok k článku Z bratislavského realitného trhu miznú menšie byty
Zdroj: TASR

V lacnejších bratislavských okresoch sa z ponuky vytrácajú menšie byty a ostávajú v nej tie väčšie, čím sa zvyšuje priemerná rozloha bytov na sekundárnom trhu. Vyplýva to z pravidelnej analýzy bratislavského trhu nehnuteľností spoločnosti Bencont Investments za prvý kvartál tohto roka. Malé byty chýbajú aj v ponuke nájomných bytov.

Dvojizbákov je stále málo

„Nasýteniu dopytu po dvojizbákoch nepomáhajú ani novostavby z druhej ruky. Ich podiel na sekundárnom trhu sa síce zvýšil, no prevažne ide o väčšie trojizbové a štvorizbové byty,“ uviedla spoločnosť. Viac väčších a pomalšie sa predávajúcich bytov, ktorých jednotková cena na štvorcový meter (m2) je zvyčajne nižšia ako pri malých bytoch, spôsobilo mierne spomalenie rastu priemernej jednotkovej ceny.

Priemerná jednotková cena bytov na sekundárnom trhu v Bratislave dosiahla v prvom kvartáli hodnotu 2723 eur za m2. Medzikvartálne tak došlo len k minimálnej zmene (nárast o 13 eur za m2). Medziročný nárast bol tak na úrovni piatich percent, čo je najmenšie ročné zvýšenie od roku 2017.

Priemerná absolútna cena starších bratislavských bytov v prvom kvartáli dosiahla viac ako 200-tisíc eur, medziročne narástla zhruba o 12 %. Ako však uviedla spoločnosť, nárast spôsobil rast priemernej výmery (medziročne o 9,8 %).

Zvyšuje sa aj rozloha bytov na prenájom v hlavnom meste, čo takisto spôsobuje rast priemernej výšky nájomného. „Priemerná cena prenájmu vrátane energií v prvom kvartáli roka dosiahla 801 eur. Medziročne tak ide o viac než päťpercentný nárast, keď v rovnakom období v roku 2019 priemerná cena prenájmu tvorila 770 eur,“ uviedla spoločnosť. Priemerná jednotková výška nájomného v Bratislave bola v prvom štvrťroku na úrovni 11,58 eura za m2 vrátane energií, čo predstavuje medziročný pokles o osem percent.

Zdroj: TASR

Tento článok nie je možné komentovať.

Rýchle správy

Najčítanejšie