KAW Rôzne Správy

Ako sa Bratislavský Dunajský park dotkne okolia Draždiaka či Čunovských jazier?

Cyklisti a chodci budú môcť prejsť chodníkom ponad koruny stromov cez Dolnozemskú až k Dunaju.

Ilustračný obrázok k článku Ako sa Bratislavský Dunajský park dotkne okolia Draždiaka či Čunovských jazier?
12
Galéria
Zdroj: Bratislava - Magistrát

Bratislavský Dunajský Park (BDP) bude pozostávať z lokalít rôzneho charakteru. Od upraveného nábrežia, cez prírodné brehy až po „pravú dunajskú džungľu“ v chránenom území Soví les, či pri Starohájskom ramene.

Bratislavský Dunajský park

Súčasťou parku sa stane aj veslárska lodenica, reštaurácie Aušpic, Aucafé, divadlo Aréna, alebo územie Zemníka, kde vyrastie športový areál kanoistiky a veslovania. Prístup a pohyb ľudí v území bude možný náučnými turistickými chodníkmi, ako aj cyklochodníkmi a po Dunaji a ramenách aj vodnými trasami pre rekreačné plavidlá.

„Miera úpravy a charakteru územia od Pečnianskeho lesa až po Danubianu bude rôzna – od upraveného parku, cez mestskú pláž a športové areály až po chránené územie,“ vysvetľujú autori štúdie.

V predchádzajúcom článku sme už písali, ako sa zmení územie pri Dunaji v smere od Jelenieho hája až po Starý háj. Dunajský park bude pokračovať až po Areál vodných športov a Danubianu. Spomínané územie tvorí ďalších osem lokalít.

Draždiak (9)

V okolí Draždiaka by mal vzniknúť dôležitý nástupný bod BDP. Cyklisti a chodci budú môcť prejsť chodníkom ponad koruny stromov ponad Dolnozemskú až k Dunaju. Vznikne tu prepojenie Chorvátskeho ramena a Draždiaku s BDP. Cyklotrasy by sa na tomto území podľa štúdie mali predĺžiť o kilometer.

Chorvátske rameno (10)

V strede územia sa nachádza priemyselný areál – skládka a triedička štrku. Táto lokalita sa nebude výrazne meniť, ak nerátame už spomínaný Skywalk v korunách stromov, ktorý by mal prechádzať jej okrajom.

Jarovecké rameno a Zemník (11)

Plánuje sa tu prepojenie Starohájskeho a Jaroveckého ramena a tiež menšie úpravy brehu. Vzniknúť by mala sieť chodníkov pre sprístupnenie ramien a rôznych športových aktivít. Na Zemníku sa tiež pripravuje výstavba areálu pre veslovanie a kanoistiku.

Slnečnice (12)

V novo vzniknutej časti Petržalky by sa mala prepojiť hrádza a Dunajský park pre obyvateľov Slnečníc formou chodníka a premostenia priesakového kanála, ráta sa aj s predĺžením cyklotrasy o 720 metrov.

Dunajské ostrovy (13)

Dunajské ostrovy sú prírodnou rezerváciou, zásahy tam teda budú minimálne. Určite sa zachová chodník pre peších a cyklistov popri Dunaji, ktorý bude na brehu rieky doplnený miestami na odpočinok.

Dunajské luhy (14)

Ide o lesopark za hrádzou v časti územia okolo Čunovského jazera. Nachádza sa tu prírodná rezervácia „Ostrovné lúčky“. Táto lokalita zostane bez výraznejších zásahov, sieť chodníkov bude viac-menej kopírovať súčasný stav. Zmeny v rámci BDP by mali zlepšiť prepojenie obce Čunovo s hrádzou. Cyklotrasa by sa mala predĺžiť o 7 270 m zo súčasných 13 125 m.

Rusovský park (15)

Štúdia BDP predpokladá rekonštrukciu kaštieľa a jeho parku, na ktorej sa aktuálne pracuje. Ráta sa tiež s obnovou vodných plôch a ramien. Cyklotrasa v súčasnosti parkom neprechádza. To by sa však malo zmeniť. Vzniknúť by tam mal cyklochodník s dĺžkou 1 150 metrov.

Mokraď (16)

V tejto lokalite môžete natrafiť napríklad aj na rozhladňu Hrušovská zdrž. Chodník popri brehu Dunaja bude v budúcnosti spojený s vyhliadkovými odpočinkovými miestami, ktoré budú prepojené s hrádzou. Chodník by mal pokračovať až po Areál vodných športov a Danubianu a pokračovať smerom na Maďarsko.

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie