Ako by si z oka vypadli: Historická budova SND má v Európe viacero "dvojičiek"
Architekti známych mien vytvárali vo svojej dobe viacero nádherných stavieb. Všetky sú dokonalé a z obrovského množstva ich diel slúži väčšina dodnes.
Architekti Ferdinad Fellner a Hermann Helmer dostávali mnoho zákaziek, pretože boli výnimočne spoľahliví a dôslední. Vždy dodržali dohodnutý rozpočet a dokonca aj objednávateľovi vrátili peniaze, ktoré ušetrili tým, že stavba vyrástla rýchlejšie. Možno práve pre toto dobré meno sa aj budova Slovenského národného divadla, otvorená v roku 1886, stavala podľa ich návrhov, v eklektickom štýle.
Úspešní architekti
SND je jednou z mnohých divadelných stavieb tejto úspešnej dvojice, ktorá projektovala divadlá v Sofii, Budapešti, Brne, Karlových Varoch, Zürichu, Berlíne a mnohých ďalších európskych mestách. A hoci ich svet vnímal najmä ako autorov divadiel a operných sál, vytvorili aj množstvo iných významných stavieb.
Nielen divadlá
Ferdinad Fellner a Hermann Helmer boli tiež architektmi stavieb ako sú obytné a obchodné domy, vily, paláce, zámky, banky, koncertné sály, hotely, školy, nemocnice, rozhľadne a mnohé ďalšie.
V rokoch 1870 až 1914, kedy boli najaktívnejší, vzišli spod ich ceruzky návrhy až 225 stavieb.
Práce architektov môžete vidieť najmä nemecky hovoriacich krajinách a vo východnej Európe. Projektovali však tiež obrovský operný dom v New Yorku. Ich ateliér postavil viac ako 50 divadiel a koncertných siení, z ktorých veľká väčšina slúži dodnes.
Budovy stavali v historizujúcom slohu. Ateliér používal pri stavbe divadiel predovšetkým prvky talianskej renesancie. Zlé časy nastali po 1. svetovej vojne, kedy sa dobový vkus zmenil a hojne vyzdobené fasády nahradil jednoduchý funkcionalizmus.
Zdroj: theatre-architecture.eu