Ružinov úspešne zastavil čiernu stavbu. Investor musel jamu zasypať

Stavebník musel jamu, ktorú v roku 2012 vyhĺbil na Solivarskej ulici, prednedávnom zasypať. Zmiznúť by malo aj oplotenie.

Ilustračný obrázok k článku Ružinov úspešne zastavil čiernu stavbu. Investor musel jamu zasypať
Zdroj: Bratislava - MČ Ružinov

Starosta Ružinova Dušan Pekár, spolu so zamestnancami stavebného úradu a za asistencie štátnej polície, zastavili čiernu stavbu bytového domu na Solivarskej ulici. Bratislava24.sk informovala hovorkyňa mestskej časti Ružinov Marianna Šebová.

Ako to začalo

Stavebník, spoločnosť Inforama, začal v roku 2012 so stavebnými prácami. Napriek tomu, že mu platnosť stavebného povolenia skončila rok predtým, vyhĺbil na Solivarskej ulici jamu a ryhy.

Stavebné povolenie na výstavbu šesťpodlažného bytového domu na zelenej ploche vo vnútrobloku získala mestská organizácia Spoločnosť pre rozvoj bývania v Bratislave ešte v roku 2009, za predchádzajúceho starostu Slavomíra Drozda. Celý projekt od nej kúpila spoločnosť Inforama. Tá si v roku 2011 oplotila pozemok, aby tak deklarovala začatie výstavby ešte pred vypršaním platnosti stavebného povolenia. Stavebný úrad investora upozornil, že oplotenie nie je začiatkom stavby. Napriek tomu firma Inforama začala začiatkom júla 2012 stavať.

Stavbu zastavil ružinovský stavebný úrad svojím rozhodnutím. To, že spoločnosť začala stavať už po platnosti stavebného povolenia, potvrdil v roku 2012 aj vtedajší nadriadený orgán stavebného úradu – Krajský stavebný úrad. Investor mal na základe stavebného zákona šancu stavbu zlegalizovať, ale neurobil tak. Ružinovský stavebný úrad mu tak v roku 2015 nariadil uvedenie pozemku do pôvodného stavu.

Jamu nakoniec zasypali

S konaním o odstránení jamy musel čakať stavebný úrad na rozhodnutie nadriadeného Okresného úradu Bratislava, ktorý v roku 2015 potvrdil, že stavebník má zasypať výkopovú jamu a ryhy. Voči tomuto rozhodnutiu sa firma odvolala na Krajský súd Bratislava, ktorý začiatkom roka 2017 potvrdil rozhodnutie Okresného úradu Bratislava a teda aj ružinovského stavebného úradu.

Koncom roka 2015 sa začal zaoberať týmto prípadom exekútor. „Výsledkom nášho niekoľkoročného snaženia je, že stavebník jamu zasypal a obyvatelia, ktorí za to bojovali, si teraz môžu vydýchnuť. Zmiznúť by malo aj oplotenie. V Ružinove sme už niekoľkokrát zažili, že developer si robil, čo chcel, s tým, že mu to prejde. Tento prípad ukazuje, že takáto časy sa už končia. Aj keď stavebný zákon je na viacerých miestach deravý, my sa stále budeme snažiť, aby k nelegálnemu zahusťovaniu Ružinova neprichádzalo,“ uviedol starosta Ružinova Dušan Pekár. Ružinovský stavebný úrad vyzval stavebníka, aby odstránil aj oplotenie, teda zabezpečenie staveniska.

Zdroj: Bratislava - MČ Ružinov
Zdroj: bratislava.dnes24.sk

Odporúčame