Pri Dunaji začali premávať školské autobusy. Deti vozia do školy v Rusovciach

Deti z dediniek pri Dunaji budú do školy jazdiť v školských autobusoch. Tie budú premávať na trase Vojka - Bodíky - Dobrohošť - Rusovce a spať.

Ilustračný obrázok k článku Pri Dunaji začali premávať školské autobusy. Deti vozia do školy v Rusovciach
Zdroj: imhd.sk

Na Slovensku začal v pondelok 15. mája premávať školský autobus, ktorý bude slúžiť na bezplatnú prepravu žiakov na trase Vojka – Bodíky – Dobrohošť – Rusovce do tamojšej základnej školy a späť. Pilotný projekt školských autobusov potrvá do konca júna.

Má zvýšiť bezpečnosť cestovania detí do škôl a pomôcť obciam rozhodnúť sa, či financovať vlastnú školu alebo uprednostniť prepravu detí do školy v susednej obci či meste. Je výsledkom dohody ministra školstva, vedy, výskumu a športu Petra Plavčana (nominanta SNS), ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD) a ministra dopravy a výstavby Árpáda Érseka (Most-Híd).

Dvojmesačné testovanie projektu

„Všetci traja sa z rozbehnutia projektu tešíme. Má viacero pozitívnych efektov. Obce si v budúcnosti budú môcť zvážiť šetrenie finančných prostriedkov, ktorými prispievajú na chod škôl. Súčasne sa zvyšuje bezpečnosť detí, lebo vodič autobusu si na ne počká, aby nastúpili v mieste bydliska a vystúpili pri svojej škole,“ uviedol minister školstva Plavčan.

Podľa jeho slov bude počas dvoch mesiacov prebiehať testovanie projektu, predbežné náklady na vodiča a pohonné hmoty má rezort prepočítané, autobusy dodá ministerstvo vnútra.

„Predpokladáme, že po vyhodnotení dvojmesačnej premávky budeme schopní nastaviť výzvu aj pre ostatných záujemcov a začiatkom budúceho školského roka by aj ďalšie obce mohli mať svoje školské autobusy. Finančne sme pripravení pokryť predpokladaný záujem, teda niekoľko desiatok až stoviek autobusov,“ dodal Plavčan.

Zvýšenie bezpečnosti žiakov

Ako povedal minister vnútra Kaliňák, jeho rezort je v projekte školských autobusov logistickým partnerom, ktorý okrem techniky poskytne aj preškoľovanie vodičov a skúsenosti z podobných projektov. Zdôraznil, že obce budú môcť autobusy využívať aj na pomoc seniorom či športovým klubom.

Vyjadril názor, že rozhodujúci môže byť postoj rodičov, ktorí sa rozhodnú, či je pre nich lepšie a pohodlnejšie posielať deti do menšej školy alebo zvolia dochádzku detí do väčšej školy s väčším množstvom mimoškolských aktivít, do ktorej sa deti budú prepravovať autobusmi.

Minister Érsek vidí prínos projektu školských autobusov v zvýšení bezpečnosti žiakov, lepšej organizácii dopravy a zefektívnení školského systému. Zároveň podľa neho uľahčí život rodičom, ktorí musia čas denného programu vyčleniť na odvoz detí do a zo škôl.

Ilustračný obrázok

Zdroj: TASR

Odporúčame