Kultúra

Diela bratislavských umelcov zaujali na londýnskej aukcii umenia. Predali sa za vysokú cenu

Vzácnosť a stav diela, kvalita či vizuálna príťažlivosť pre čo najširší okruh zberateľov - to sú hlavné kritériá, prečo sa prestížna londýnska galéria rozhodla do medzinárodnej aukcie Súčasný východ zaradiť aj slovenské mená.

Ilustračný obrázok k článku Diela bratislavských umelcov zaujali na londýnskej aukcii umenia. Predali sa za vysokú cenu
Zdroj: internet

Medzinárodná aukcia Contemporary East v londýnskej Sotheby's mala tento rok historicky po prvý raz aj slovenské zastúpenie. Diela trojice slovenských výtvarníkov – Milana Dobeša, Stanislava Filka a Jany Želibskej – sa vydražili celkovo za 42 872 eur. Informovala o tom Kristína Jarošová, riaditeľka zbierky Art Fond – Stredoeurópsky fond súčasného umenia.

Ako ďalej uviedla, osobitosť, medzinárodná etablovanosť umelca, vzácnosť a stav diela, kvalita či vizuálna príťažlivosť pre čo najširší okruh zberateľov – to sú hlavné kritériá, prečo sa prestížna londýnska galéria rozhodla do medzinárodnej aukcie Súčasný východ zaradiť aj slovenské mená. Autori slovenského povojnového umenia M. Dobeš, S. Filko a J. Želibská presvedčili, že ich tvorba má obrovský potenciál aj pre medzinárodných zberateľov.

„V posledných rokoch sa čoraz viac medzinárodne profiluje a prehodnocuje povojnové umenie z oblasti strednej a východnej Európy. Progresívne konceptuálne a multimediálne tendencie spájané s vybranými predstaviteľmi neoficiálnej, resp. alternatívnej scény sú čoraz viac systematicky vyhľadávané medzi domácimi i medzinárodnými zberateľmi,“ uviedla Kristína Jarošová, ktorá spolupracovala so Sotheby's pri výbere diel.

Podľa jej slov aj ďalšie významné inštitúcie, ako napríklad Tate a MOMA, dopĺňajú svoje zbierky a hľadajú alternatívne príbehy k „západným“ dejinám umenia. Tento trend nasleduje aj trh s umením a aukčné siene.

Aukcia Súčasný východ priniesla nový pohľad londýnskej aukčnej siene na umenie zo strednej a východnej Európy, Ruska a Kaukazu. Kurátori zhromaždili vyše stodvadsať umeleckých diel od významných i perspektívnych umelcov z tejto oblasti.

Galéria tak reaguje na nové trendy európskeho zberateľstva, ktoré sa generačne menia, a konzervatívny pohľad na umenie sa strieda so záujmom o avantgardné smery 60.-70. rokov. „Vybraní slovenskí umelci priniesli vďaka svojmu nekonvenčnému mysleniu osobité hodnoty aj v rámci medzinárodných tendencií, akými sú kinetické umenie, pop art, nový realizmus, konceptuálne umenie a podobne. Vďaka cenovej prístupnosti, priekopníckosti a prepojeniu výnimočnej technickej i myšlienkovej jedinečnosti diel dokážu zaujať aj medzinárodných zberateľov,“ dodala Jarošová.

Čítajte aj: Karikaturisti na výstave upozorňujú na najväčšie výzvy 21. storočia

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM