Rôzne

Zvážte pobyt na slnku: Meteorológovia dnes varujú pred teplotami do 35 stupňov

August začne poriadne tropickým počasím. SHMÚ vydal výstrahy pred vysokými teplotami.

Ilustračný obrázok k článku Zvážte pobyt na slnku: Meteorológovia dnes varujú pred teplotami do 35 stupňov
Zdroj: TASR

Časť územia Slovenska počas prvého augustového dňa zasiahnu vysoké teploty, ktoré môžu v Bratislavskom, Trnavskom, Nitrianskom kraji a v okresoch Veľký Krtíš a Krupina vystúpiť na 35 stupňov Celzia. Uvádza to Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na svojej webovej stránke.

„Vysoká teplota predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské zdravie, fyzické aktivity a tvorbu požiarov. Uvedená teplota vzduchu je v danej ročnej dobe a oblasti zriedkavá a pravdepodobnosť poškodenia zdravia nadmerným zaťažením organizmu u niektorých osôb je vysoká,“ varujú meteorológovia, ktorí pre uvedené lokality vydali výstrahu druhého stupňa s platnosťou od 14.00 do 18.00 h.

Pre Trenčiansky kraj a časti Banskobystrického, Košického a Prešovského kraja platí výstraha prvého stupňa s platnosťou do 18.00 h, pričom meteorológovia tam očakávajú maximálne teploty 33 až 34 stupňov Celzia.

„Popoludní sa opäť očakáva tvorba kopovitej oblačnosti a miestami sa vyskytnú aj búrky. Tie môžu byť intenzívne a priniesť prívalové zrážky,“ dodáva portál imeteo.sk.

Pokiaľ sa vám aktuálne predpovedané teploty na Slovensku zdajú extrémne, chodiť by ste nemali do Portugalska. „Na juhu Španielska očakávajú teploty až okolo +45 °C. Najteplejšie by však malo byť v Portugalsku, kde môže v piatok a v sobotu vystúpiť teplota až na neuveriteľných +50 °C,“ informuje imeteo.sk.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR/Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie