Rôzne Správy

Župná zabíjačka v Petržalke popularizuje tradičné mäsiarske remeslo

Návštevníci si mohli pozrieť nielen ukážky zručností študentov a ich majstrov či absolventov, ale aj kúpiť či priamo ochutnať zabíjačkové špeciality.

Ilustračný obrázok k článku Župná zabíjačka v Petržalke popularizuje tradičné mäsiarske remeslo
6
Galéria

Spopularizovať a odprezentovať tradičné mäsiarske remeslo je jednou z hlavných úloh Župnej predajnej zabíjačky v Petržalke. Jej v poradí ôsmy ročník organizuje v sobotu Stredná odborná škola gastronómie a hotelových služieb na Farského ulici, ktorej zriaďovateľom je Bratislavský samosprávny kraj (BSK).

Remeslo má zlaté dno

„Veríme, že toto nedostatkové remeslo na trhu bude mať opäť taký význam, ako to bolo v minulosti. Lebo je v kritickom stave, rovnako ako iné odbory v potravinárskej oblasti. Toto remeslo potrebujeme, ale nielen na Slovensku. Chýba v celej Únii,“ priblížil riaditeľ školy Jozef Horák. Na rozdiel od minulých rokov sa návštevníkom a milovníkom mäsa a zabíjačkových špecialít tentoraz prezentujú nielen žiaci pod vedením majstra odborného výcviku Ladislava Šimona, ale aj renomovaní absolventi školy.

Pripravené sú však nielen ukážky zručností študentov a ich majstrov či absolventov, návštevníci si zároveň môžu kúpiť či priamo ochutnať zabíjačkové špeciality. Nájdu sa medzi nimi napríklad jaterničky, krvavničky, klobásy, tlačenka, oravská slanina, ale tiež tradičné gastronomické výrobky, ako údená rolka, stehno či krkovička. Kupujúci si zároveň môžu dopriať aj zákusok, kávu, čaj či iné „dobroty“ v školskej pizzerii.

Lahôdky z mäsa

Takúto aktivitu a prezentáciu školy a remesla víta aj predseda BSK Juraj Droba. „Povedal by som, že Farského je jedna z našich vlajkových lodí. Škola, ktorá vychováva mnoho ľudí, ktorí sa uplatňujú v profesiách okolo gastronómie, a profesia mäsiar je jedna z nich,“ skonštatoval Droba.

Fakt, že sa v stánkoch prezentujú tak samotní žiaci, ako aj absolventi, teda mäsiari s dobrou povesťou, považuje sa značný prínos. „Je to dobrá propagácia a keď ľudia zo sídliska a okolia uvidia, čo sa tu deje, veľmi radi prídu a nakúpia si lahodné údeniny a mäso,“ podotkol Droba, ktorý sa takejto zabíjačky na škole ešte nezúčastnil, ale v detstve chodil do Ivanky či na Záhorie.

Župná zabíjačka
6
Galéria
Zdroj: Bratislava24.sk/TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM