ESL Správy Samospráva

Župa chce skvalitniť cesty v Bratislavskom kraji. Získala kontrolu nad cestárskou spoločnosťou

Vďaka novému majetkovému usporiadaniu v spoločnosti Regionálne cesty Bratislava má byť starostlivosť o cesty efektívnejšia a transparentnejšia.

Ilustračný obrázok k článku Župa chce skvalitniť cesty v Bratislavskom kraji. Získala kontrolu nad cestárskou spoločnosťou
3
Galéria

Župní poslanci odobrili odkúpenie minoritného podielu od akcionára Regionálnych ciest Bratislava. Po desiatich rokoch tak získa Bratislavská župa získal úplnú manažérsku i vlastnícku kontrolu nad touto spoločnosťou.

Dôležitý kror

„Ak má župa zabezpečovať kvalitnú údržbu ciest, musíme mať silný vplyv na firmu, ktorá sa o ne stará," tvrdí predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba.

Úrad podľa neho zanalyzoval všetky dostupné scenáre, aby sme posilnili vplyv župy v spoločnosti Regionálne cesty Bratislava. Dospeli sme k jednoznačnému záveru, že prvým nevyhnutným krokom je získanie absolútnej manažérskej a majetkovej kontroly v spoločnosti. "Dnešné hlasovanie o odkúpení minoritného podielu je ďalším mimoriadne dôležitým krokom k tomu, aby sme dostali spoločnosť kompletne pod kontrolu samosprávneho kraja,“ vyhlásil predseda BSK Juraj Droba.

Župa doteraz vlastnila len 68% akcií, kvôli čomu mala v spojení s doteraz platným znením stanov obmedzený vplyv na chod firmy.

Záväzky

Ako ďalej Juraj Droba spresnil, župa odkúpením minoritného podielu na seba v žiadnom prípade nepreberá záväzky minoritného akcionára voči spoločnosti Regionálne cesty Bratislava. Už krátko po nástupe nového vedenia, začiatkom roka 2018, začal úrad pracovať na zvýšení efektivity a transparentnosti nakladania s verejnými financiami v akciovej spoločnosti. Bratislavská župa sprísnila kontrolu vykonaných prác a v roku 2019 pristúpil Úrad dokonca k dodatkovaniu zmlúv so spoločnosťou RCB s cieľom ďalšieho zvýšenia dohľadu a možnosti kontroly nad jednotlivými úkonmi spoločnosti. Na rozdiel od minulosti je povinnou prílohou faktúr mimo iného aj výpis z GPS zariadení a podrobná fotodokumentácia vykonaných prác.

21. storočie

“Chceme vybudovať cestársku spoločnosť na úrovni 21. storočia a mať prehľad o každej jednej transakcii. Zároveň chceme, aby to fungovalo v spolupráci s poslaneckým zborom. Naším spoločným cieľom je kvalitná a bezpečná doprava, ako aj efektívnejšia a transparentnejšia starostlivosť o regionálne cestné komunikácie, čo v konečnom dôsledku pocítia všetci občania,“ uzavrel Juraj Droba.

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie