Aktualizované Eva Sládková Rôzne

Zúfalstvo bratislavských podnikateľov! Koronavírus nás pripravuje o živobytie

Opatrenia, ktoré majú zastaviť šírenie koronavírusu, majú už teraz veľké dopady na niektoré odvetvia.

Ilustračný obrázok k článku Zúfalstvo bratislavských podnikateľov! Koronavírus nás pripravuje o živobytie
7
Galéria
Foto: Karol Srnec / Zdroj: ephoto.sk

Pokles tržieb

Svoje o tom vedia organizátori kultúrnych a športových podujatí, zamestnanci z oblasti cestovného ruchu, ale aj hoteliéri a taxikári. „Už teraz máme prepad tržieb o viac ako 50 percent. Život v mestách sa zastavil, stoja letiská, kaviarne, hotely sú vyťažené len na 5 percent,“ vraví prezident Asociácie TAXI Slovenskej republiky Branislav Masár.

Slovenské hotely a reštaurácie avizujú kritickú situáciu Prezident Zväzu cestovného ruchu Slovenskej republiky Marek Harbuľák, skonštatoval, že už dostáva aj informácie o zatváraní hotelov. Vyzval súčasnú aj formujúcu sa vládu na prijatie opatrení na zmiernenie negatívnych dosahov.

Nielen podnikatelia

Dopady však nepociťujú len firmy či podnikateľské subjekty, ale aj súkromné osoby. Príkladom sú krátkodobe prenájmy nehnuteľností cez Airbnb. Pani Katarína má na hypotéku zakúpený byt pri Prezidentskom paláci v centre Bratislavy. Už druhý rok ho prenajíma cez Airbnb. 90 % jej klientely tvorili zahraniční turisti. Doteraz jej každý mesiac pokryl náklady na hypotéku a pri silných, najmä letných mesiacoch, bola v pluse aj niekoľko stoviek eur.

„Už január bol slabší mesiac, ale ten je všeobecne slabý, keďže je to obdobie po Novom roku, sviatkoch. Vo februári som zaznamenala prvé stornovanie termínov od zahraničných klientov kvôli koronavírusu. Padli mi aj všetky rezervácie na mesiac marec, apríl mám nula objednávok. Stojím pred vážnym a nečakaným existenčným problémom, keďže tento byt, na ktorom mám hypotéku, „zarábal sám na seba“, čo mi ako matke samoživiteľke veľmi zasiahne do rozpočtu,“ hovorí pani Katarína. Stojí pred problémom, ako z výplaty utiahne ďalších 700 eur, čo sú výdavky hypotéky a energií na daný byt.

Rana pre ekonomiku

Viaceré taxislužby pracujú vo výrazne obmedzenom režime. Mnohí ich zamestnanci zostali doma, s omedzeným alebo žiadnym príjmom. Na východe republiky majú taxikári zrušené dlhodobé objednávky na tri týždne dopredu. Napriek tomu chápu, že opatrenia sú nevyhnutné. "My, samozrejme, nechceme, aby sme dopadli tak ako v Číne, alebo v Taliansku. Podľa mňa treba úplne zavrieť hranice, robiť prísne kontroly, zariadiť, aby sa dnu ani von nedostala ani mucha,“ vysvetľuje postoj taxikárov Branislav Masár.

„Ak to však takto pôjde ešte dva mesiace, bude to strašná rana pre slovenskú ekonomiku. Budeme sa z nej dávať dokopy aj tri až štyri roky,“ dodáva prezident taxikárov.

Kompenzácie?

Vzhľadom na to, že zatiaľ nik nevie, ako sa bude situácia vyvíjať a ako dlho budú dané opatrenie platiť, medzi podnikateľmi už cítiť zúfalstvo. Nádejajú sa však, že štát im aspoň trochu pomôže. „Je načase, aby sa štát začal zaoberať aj otázkou kompenzácií. Bez toho sa mnohí vôbec nespamätáme,“ uzatvára Branislav Masár.

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM