Tomáš Stupavský Rôzne

Zmluva s víťazom na rekonštrukciu SNG podpísaná nie je, problémom je cena

Ani po elektronickej aukcii nie je medzinárodná súťaž na rekonštrukciu Slovenskej národnej galérie (SNG) ukončená. Problémom je vysúťažená suma. Tá prevyšuje obstarávaciu cenu tejto investičnej akcie schválenej vládou.

Ilustračný obrázok k článku Zmluva s víťazom na rekonštrukciu SNG podpísaná nie je, problémom je cena
Zdroj: TASR

Po vyhodnotení podmienok účasti vo vyhlásenom verejnom obstarávaní sa elektronickej aukcie zúčastnilo združenie firiem Galerie Bratislava (PSJ, Jihlava a PSJ Hydrotranzit) a skupina dodávateľov Hornex a ZIPP Bratislava.

Elektronická aukcia sa uskutočnila v stredu 17. decembra. Najnižšiu cenu 45,6 milióna eur s DPH ponúkla skupina dodávateľov Hornex a ZIPP. Vláda v októbri 2013 na tento účel schválila 39,552 milióna eur s DPH. „Minister kultúry Marek Maďarič sa rozhodol v tejto chvíli zmluvu s víťazom súťaže nepodpísať,“ potvrdil hovorca rezortu Jozef Bednár.

Ministerstvo preto nechá posúdiť formou štátnej expertízy vládou schválenú obstarávaciu cenu, ktorá by mala zohľadniť aj aktuálnu cenovú úroveň podľa platného indexu stavebných prác. „Na základe výsledku štátnej expertízy sa rozhodne o ďalšom postupe,“ dodal Bednár.

Kabinet ešte v marci 2007 schválil návrh nového projektu modernizácie a dostavby areálu SNG a tiež program financovania na roky 2007–2013. V roku 2009 sa táto investičná akcia pre hospodársku krízu dočasne pozastavila. MK preto muselo vládu požiadať o súhlas s posunutím realizácie projektu.

Pôvodne bolo na tento účel schválených 34.006.800 eur s DPH v cenovej úrovni roku 2012. V októbri minulého roka vláda rozhodla o navýšení o viac ako 5,5 milióna eur na aktuálnych 39,552 milióna eur. Rovnako súhlasila s posunutím prác na roky 2013–2016.

Opravovať sa má premostenie, knižnica, amfiteáter, administratívna budova, historická budova Vodných kasární, ktorá má štatút národnej kultúrnej pamiatky. Pribudne novostavba depozitárneho domu, obnoví sa nádvorie, hospodársky dvor, spojovacia ulička aj chodníky.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM