Správy Samospráva

Samosprávy NEMAJÚ zdroje na vykrytie zvýšených mzdových nákladov: Na čo doplatíme?

Od 1. júna 2023 sa mení výška príplatkov za prácu v noci, cez víkend, či cez sviatok. Pracujúci by si mali zarobiť viac. Samosprávy však na takéto príplatky nemajú peniaze. Hrozí zvyšovanie poplatkov a rôzne obmedzenia fungovania mestskej polície či MHD.

Ilustračný obrázok k článku Samosprávy NEMAJÚ zdroje na vykrytie zvýšených mzdových nákladov: Na čo doplatíme?
Zdroj: Facebook.com/Mestská polícia Bratislava

Chýbajú peniaze

Dokonca sa môže stať, že v noci mestskí policajti v uliciach nebudú. „V noci niektorí budú v pohotovosti, alebo nočné služby sa slúžiť nebudú,“ uviedol predseda ZMOS Branislav Tréger.

Aktualizované 9:55 „Za Mestskú políciu Bratislava všetkých uisťujeme, že sa za žiadnych okolností nestane, že by v uliciach Bratislavy v nočných hodinách neboli prítomné hliadky mestskej polície. Ide o zavádzajúcu informáciu, ktorá sa nezakladá na pravde. Výkon služby mestskej polície v teréne a aj na operačnom stredisku bude aj naďalej zabezpečovaný nepretržite, v denných aj nočných hodinách, 24/7,“ uviedla pre Dnes24 Barbora Krajčovičová, hovorkyňa Mestskej polície hlavného mesta.

Samosprávy nemajú zdroje na vykrytie nákladov, ktoré im vzniknú v súvislosti so zákonom stanoveným zvyšovaním odmien za prácu v nočných hodinách, počas víkendov a sviatkov.

Zlizne si to aj Bratislava

ZMOS podľa Trégera odišlo z tripartity preto, že postup prijatia zmeny Zákonníka práce nebol štandardný a medzirezortné pripomienkové konanie bolo odsunuté na druhú koľaj. ZMOS nemá problém s nárokom na zvýšenú mzdu u ľudí, ktorí robia v nočných hodinách, cez sviatky, v sobotu a v nedeľu.

Problém je, že samosprávy už nemajú zdroje na vykrytie zvýšených nákladov.

V rámci verejnej správy máme 35 000 zamestnan­cov, ktorých sa to týka. Sú to pracovníci mestských a obecných polícií, technických služieb, odpadových spoločností, sociálnych služieb, ale najmä pracovníci dopravných podnikov, najmä Bratislavy a Košíc,“ zdôraznil Tréger s tým, že parlament prijal zákon, ktorému chýbala dopadová štúdia.

Podľa predsedu Komory miest ZMOS Jozefa Božika mestá na Slovensku sú dlhodobo podfinancované.

V mestách a obciach dochádza k zvyšovaniu daní z nehnuteľností, poplatkov za materské školy, školské kluby detí. Dochádza k zvyšovaniu všetkého možného len preto, aby sa vykryli straty, ktoré spôsobili zlé rozhodnutia vlády Slovenskej republiky. Tá navrhuje, aby prostredníctvom daňových bonusov bola poskytnutá pomoc rodinám, ale zároveň tieto peniaze berú samosprávam, ktoré vykonávajú 70 percent služieb pre občanov,“ doplnil Božik.

Menej autobusov MHD

Zákon o príplatkoch podľa starostov a primátorov ohrozí aj fungovanie mestskej hromadnej dopravy. Najviac to bude vidieť v Košiciach a v Bratislave. „Ak nám vláda nepomôže, hrozí, že v budúcom roku budú musieť mestá výrazne redukovať autobusy mestskej dopravy,“ uviedol podpredseda komory miest ZMOS a zároveň starosta Ružinova Martin Chren.

V najväčších mestách hrozí nepríjemný scenár – zrušenie až 10 percent autobusových liniek.

Božík zdôraznil, že ZMOS v spolupráci s Úniou miest Slovenska a ďalšími organizáciami bude robiť všetko preto, aby sa prehlbovanie zlého financovania samospráv zastavilo.

Témy, ktoré hýbu Bratislavou

Zdroj: Dnes24.sk/TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM