Nina Táborská Kultúra

Život slovenských Rómov v Čechách predstaví nová výstava Khatar san?

Život Rómov na Slovensku, dôvody ich migrácie a život v českých mestách, pohľad pamätníkov na budúcnosť ich rodín a zároveň celého rómskeho etnika približuje výstava Khatar san? Jej otvorenie bude vo štvrtok 1. októbra o 16. hodine v priestoroch bratislavského kultúrneho centra Dunaj.

Ilustračný obrázok k článku Život slovenských Rómov v Čechách predstaví nová výstava Khatar san?
Zdroj: TASR

Expozícia je výstupom aplikovaného sociologického výskumu „Paměť romských dělníků“, ktorý realizovala Katedra sociológie Masarykovej univerzity v Brne. Podtitul výstavy „Ako slovenskí Rómovia odišli za prácou do Česka a čo sa stalo potom“ prezrádza, že sa tematicky venuje spomienkam Rómov, ktorí odišli po druhej svetovej vojne za prácou do českých miest.

Cez príbehy 20 rómskych pamätníkov predstavuje zabudnutú časť československej histórie. Výstava potrvá do konca novembra.

„Našou snahou bolo zaplniť prázdne miesta v dejinách povojnového Československa. Príbehy ukazujú, že slovenskí Rómovia sú presne tak ako ostatní Stredoeurópania výkladnou skriňou veľkých dejín, dramatických vojnových a povojnových udalostí. Zároveň, ako veľká časť dnešných seniorov, aj oni sa obávajú o budúcnosť sveta a životné vyhliadky svojich najbližších,“ zdôvodňuje autorka projektu Kateřina Sidiropulu Janků.

V rámci dvojročného putovného cyklu, počas ktorého bola expozícia prístupná v Brne, Prahe, Ostrave, Ústí nad Labem a Mladej Boleslavi, zavíta prvýkrát na Slovensko. Záštitu nad výstavou v Bratislave prevzalo Centrum pre výskum etnicity a kultúry.

Jeho riaditeľka Elena Gallová Kriglerová uviedla: „Rómovia sú dlhodobo súčasťou našej spoločnosti a nie vždy venujeme dostatočný priestor tomu, aby sme si to uvedomili. Dať hlas samotným pamätníkom a predstaviť ich životné príbehy je veľmi dôležitým spôsobom, ako ukázať rozmanitosť, ktorá je pre českú a aj slovenskú spoločnú históriu charakteristická.“

Príbehy sa zároveň primárne venujú ústrednej téme výstavy, a tou je práca. Návštevníci budú mať možnosť započúvať a začítať sa do príbehov, ktoré sa začali písať v minulom storočí, ale ich posolstvo je relevantné aj pre súčasnosť. V rámci sprievodných programov k výstave bude premietnuté aj video, ktoré slúži ako upútavka na pripravovaný celovečerný dokumentárny film.

„KC Dunaj sme vybrali preto, lebo je otvorený prakticky počas celého dňa až do neskorých večerných hodín. Je priestorom, kde chodí veľa ľudí všetkých vekových kategórií a kde sa odohráva množstvo podujatí. Výstava tak dobre komunikuje s celým objektom, nejedná sa o výstavu za zatvorenými dverami, ale že ju možno navštíviť prakticky kedykoľvek,“ povedala jej kurátorka Ivana Rapošová.

Podľa nej ide o unikátny projekt, ktorý nielenže pomáha väčšinovej spoločnosti priblížiť rómske etnikum cez ich životné príbehy a odbúravať tak predsudky, ale zároveň dopĺňa aj dôležitý kus československej histórie.

Prečítajte si tiež: Na Bratislavských jazzových dňoch vystúpia G. Porter, Snarky Puppy a Fourplay

Foto: Ilustračné.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM