Rôzne Správy

Železnice investujú do Hlavnej stanice pred majstrovstvami sveta v hokeji 500-tisíc eur

Na stanici vyčistia interiér i exteriér, vymenia svietidlá, nainštalujú orientačný systém, nové fasádne fólie, nový svetelný nápis, či zvýšia počet predajných miest cestovných dokladov.

Ilustračný obrázok k článku Železnice investujú do Hlavnej stanice pred majstrovstvami sveta v hokeji 500-tisíc eur
21
Galéria
Zdroj: TASR

Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) podpísali investície do bratislavskej Hlavnej stanice pred májovými majstrovstvami sveta v ľadovom hokeji na Slovensku za vyše 500-tisíc eur. Vyplýva to zo zmlúv medzi železnicami a firmami, ktoré majú najneskôr do konca apríla na stanici vyčistiť interiér i exteriér, vymeniť svietidlá, inštalovať orientačný systém, nové fasádne fólie, nový svetelný nápis, či zvýšiť počet predajných miest cestovných dokladov. Niektoré práce sa už začali realizovať.

Kozmetické úpravy

ŽSR uzavreli zmluvu s firmou Rail Group za 216-tisíc eur bez DPH na revitalizáciu vnútorných priestorov výpravnej budovy. Do konca apríla má podľa kontraktu vyčistiť obklad interiéru prístavby výpravnej budovy, hĺbkovo vyčistiť kamenné dlažby a schodiská i vymeniť svietidlá. Taktiež má namontovať nový orientačný systém či smerové vodorovné značenie pohybu osôb. Očistiť má aj polepy na zasklenej stene medzi galériou a čakárňou.

„Zhotovitelia sa zaväzujú, že práce budú vykonané, respektíve odovzdané do 30. apríla. Ukončené teda budú do začiatku majstrovstiev sveta v hokeji. Práce sa uskutočňujú prioritne v nočných hodinách z dôvodu zabezpečenia plynulosti prevádzky Hlavnej stanice,“ povedal hovorca ŽSR Michal Lukáč.

Ďalšia firma, LP Group, má za 132 500 eur bez DPH realizovať pre ŽSR opravu, údržbu a čistenie exteriéru prístavby výpravnej budovy Hlavnej stanice. Podľa uzatvorenej zmluvy ide o čistenie obkladov, výmenu svietidiel, osadenie nových fasádnych fólií, čistenie dverí a vyčistenie vonkajšieho vstavaného kvetináča a jeho zásyp okrasným štrkom.

Nový nápis

ŽSR uzatvorili zmluvu aj s firmou Lavacom za 33 875 eur bez DPH k svetelnému nápisu na budove – Bratislava Hlavná stanica. Firma má do konca apríla demontovať súčasný nápis a nahradiť ho novým. Najprv však musí návrh nápisu odobriť ŽSR. Nový nápis má byť podsvietený a umiestnený na streche budovy.

ŽSR zároveň uzatvorili kontrakt s firmou Project 1 za 146 650 eur bez DPH k vytvoreniu ôsmich nových predajných miest v Hlavnej stanici. Stavba bude rozdelené do dvoch etáp. V prvej etape sa majú vytvoriť štyri predajné miesta na ľavej strane vestibulu (od komerčnej prevádzky) a v druhej etape zo strany od haly. Prvá etapa sa musí zrealizovať do 20. apríla.

Každá etapa bude stáť 62-tisíc eur, vypracovanie projektovej dokumentácie 15.400 eur, inžinierska činnosť 2600 eur, autorský dohľad 2500 eur a inžinierska činnosť ku kolaudácii 2150 eur. „Priebeh prác je zo strany ŽSR priebežne monitorovaný a kontrolovaný. Jedna z kontrol bola vykonaná aj v noci zo štvrtka (7. 3.) na piatok (8. 3.),“ podotkol Lukáč. ŽSR v januári pre TASR uviedli, že neupúšťajú od plánu v budúcnosti komplexne zrekonštruovať Hlavnú stanicu.

Majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji na Slovensku budú Bratislava a Košice hostiť od 10. do 26. mája.

Hlavná železničná stanica v Bratislave
21
Galéria
Zdroj: TASR

Ak chcete dostávať pravidelný prísun aktualít z Bratislavy a okolia, sledujte nás na Facebooku, Instagrame a Twitteri.

Zdroj: TASR

Najčítanejšie