Nina Táborská Správy

Zrážka vlaku s autobusom. Bratislavskí a rakúski záchranári sa zúčastnili spoločného cvičenia

Záchranári zo Slovenska aj Rakúska zasahovali pri hromadnej nehode na diaľnici D2 neďaleko štátnej hranice, nešlo však o reálnu udalosť, ale o spoločné cvičenie na železničnom priecestí Zadné lúky v bratislavskej Petržalke. Záchranári si trénovali zásah pri zrážke vlaku s autobusom so 70 zranenými.

Ilustračný obrázok k článku Zrážka vlaku s autobusom. Bratislavskí a rakúski záchranári sa zúčastnili spoločného cvičenia
Zdroj: TASR

„Počas simulovanej nehody autobus z nezistených príčin prerazil cestné zátarasy a spadol na železničné priecestie. Narazil doň osobný vlak premávajúci medzi Bratislavou a Viedňou. Na mieste zasahovalo deväť posádok zo Slovenska a 6 posádok z Rakúska, ako aj zložky Hasičského a záchranného zboru, Červeného kríža a Modrého anjela,“ priblížil hovorca Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby SR Boris Chmel.

Cvičenie malo poukázať na dôležitosť užšej spolupráce záchranných zložiek v pohraničí Rakúska a Slovenska. „Musíme byť pripravení vysporiadať sa s rizikom nehôd pri trvalo narastajúcej hustote dopravy, či so stále väčšou hrozbou prírodných katastrof,“ povedal riaditeľ OSZZS SR Igor Brizlák.

Prezident Rakúskeho Červeného kríža Burgenland Bruno Wögerer upozornil, že riziko spoločných zásahov je vysoké. „Mali by sme byť preto dobre pripravení a toto je cesta, ako na to.“

Záchranári z oboch strán Dunaja rozbehli projekt KATKOM na vytvorenie Kompetenčného centra záchranných zdravotných služieb pre školenia a ochranu pred katastrofami v pohraničnej oblasti Rakúsko – Slovensko.

Financuje sa z Programu cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko 2007 – 2013. V rámci projektu si budú záchranári vymieňať poznatky, skúsenosti, školiť a trénovať sa navzájom, simulovať a testovať rôzne situácie v pohraničí.

Do budúcna by mali Rakúšania vybudovať aj tréningové a logistické centrum pre tieto účely.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM