Tomáš Stupavský Rôzne

Kúpalisko Mičurin je zatvorené kvôli nečinnosti ministerstva školstva, tvrdia aktivisti

Nečinnosť ministerstva školstva. To je podľa občianskeho združenia (OZ) Hrad-Slavín dôvod, prečo verejnosť nemôže počas tohto leta využívať kúpalisko Mičurin v areáli na Búdkovej ceste v Bratislave.

Ilustračný obrázok k článku Kúpalisko Mičurin je zatvorené kvôli nečinnosti ministerstva školstva, tvrdia aktivisti
Zdroj: TASR

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR naopak tvrdí, že hľadá zákonné možnosti, ako kúpalisko sprevádzkovať.

Zástupkyňa OZ Sabina Barborjak na tlačovej konferencii zdôraznila, že práve otázka využívania kúpaliska je mimoriadne dôležitá z hľadiska zachovania celého areálu pre verejnosť. Poukázala pritom na to, že z celého areálu je práve kúpalisko najviac vnímané ako verejný, voľne prístupný priestor.

„V prípade, že bazén nebude sprístupnený, verejnosť na toto miesto zabudne, a to môže ktokoľvek potom využiť na to, aby nás o toto miesto obral nadobro,“ zdôraznila Barborjak dnes predpoludním pred zavretou bránou do areálu. Pracovník bezpečnostnej služby vyhlásil, že do areálu smie pustiť iba pracovníkov Iuventy.

Záujemca odstúpil

Barborjak pri výčitkách smerovaných k MŠVVaŠ poukázala na fakt, že na krátkodobú prevádzku kúpaliska síce vyhlásilo v júni výzvu, no nastavené podmienky neboli reálne. „Pri výške nájmu 3500 eur, bez možnosti predávať alkoholické nápoje v areáli, boli tieto podmienky pre uchádzačov nesplniteľné,“ uviedla Barborjak.

„Výzva bola pripravená v zmysle Zákona o správe majetku štátu,“ zdôraznila v reakcii hovorkyňa MŠVVaŠ Beáta Dupaľová Ksenzsighová. „Z uchádzačov, ktorí splnili podmienky, bola vybraná jedna úspešná uchádzačka, ktorá však po zhliadnutí a zistení reálneho technického stavu, v akom sa bazén nachádza, odstúpila od svojej ponuky,“ ozrejmila.

Prečítajte si tiež: Kúpalisko Mičurín zostáva zatiaľ pre verejnosť zatvorené, hľadajú sa peniaze

Po súťaži podľa slov Barborjak už rezort školstva nekomunikuje a nemá ani záujem o diskusiu a spoluprácu, ktorú mu aktivisti pri hľadaní možného využitia areálu a kúpaliska ponúkli.

Dupaľová Ksenzsighová oponovala tým, že ministerstvo stále analyzuje možnosti prevádzky kúpaliska. „Iuventa oslovila Úrad verejného zdravotníctva, ako aj dvoch nezávislých odborníkov, ktorí majú posúdiť technický stav bazéna a vyjadriť sa k schopnosti jeho prevádzky,“ uviedla hovorkyňa. Dodala, že neustále prebiehajú rokovania aj so zástupcami bratislavského Starého Mesta.

Iuventa peniaze nemá

Starosta Starého Mesta Radoslav Števčík rokovania potvrdil a konkretizoval, že v utorok (21.7.) sa uskutočnilo stretnutie za účasti samosprávy, rezortu, Iuventy i vlastníka priľahlých pozemkov Juraja Šaštínskeho. K posunu v celej záležitosti nedošlo.

„Iuventa deklarovala, že nemá peniaze na prevádzku kúpaliska počas ostávajúcich dní tohto leta,“ informoval Števčík. Zástupcovia Iuventy mali náklady na prevádzku od 1. augusta do 15. septembra vyčísliť na 22.743 eur. „V sume sú zarátané mzdy personálu, energie a prevádzkové náklady, nevyhnutné opravy i strážna služba,“ uviedol Števčík. Vyjadril sa, že ani mestská časť takúto sumu v rozpočte nemá, vedela by však prispieť aspoň časťou sumy.

„Ponuka mestskej časti podieľať sa na prevádzke kúpaliska stále platí, do spolupráce však nemôžeme nikoho nútiť,“ uviedol Števčík. Staré Mesto podľa MŠVVaŠ oficiálnu ponuku na prevádzku Mičurinu nepredložilo.

Podľa mestskej poslankyne Lucie Štasselovej má záujem prevádzkovať kúpalisko aj hlavné mesto. Tému chce opätovne predniesť na septembrovom mestskom zastupiteľstve. Avizovala tiež, že má vzniknúť koalícia občianskych združení a iniciatív, ktoré budú pripravovať projekt na využitie celého areálu.

Otázka prenájmu kúpaliska súvisí so zámerom vysťahovať Iuventu z areálu na Búdkovej ulici, na čo upozornil ešte v máji ako prvý Denník N. Informoval o tom, že k tomuto kroku štát pristupuje v čase, keď sa k susedným pozemkom v areáli na Búdkovej ulici dostal bývalý developér z Penty Juraj Šaštinský.

Minister školstva Juraj Draxler následne reagoval, že budova a areál Iuventy sa predávať nebude a rezort školstva to ani nikdy neplánoval. Podľa jeho slov sťahujú len zamestnancov do inej budovy Iuventy v bratislavskej Karlovej Vsi, pretože potrebujú, aby úradníci tejto príspevkovej organizácie ministerstva pracovali pohromade.

Okrem snáh sprístupniť kúpalisko aktivisti v súčasnosti žiadajú, aby ministerstvo školstva odovzdalo areál do správy bratislavského Starého Mesta a aby rezort školstva podporil vyhlásenie areálu s budovami za národnú kultúrnu pamiatku.

Prečítajte si tiež: Kúpalisko Mičurín pri Iuvente zostane zatiaľ zatvorené

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM