Eva Sládková Správy Samospráva

Zaspatý park chcú aktivisti oživiť. Živé Račko má prispieť k vytvoreniu komunity

Park na Račianskom mýte je krásnym, ale tak trochu smutným a hlavne prázdnym miestom. Už túto sobotu odštartuje novú éru.

Ilustračný obrázok k článku Zaspatý park chcú aktivisti oživiť. Živé Račko má prispieť k vytvoreniu komunity
2
Galéria
Zdroj: TASR

Račianske mýto ožije kultúrou a diskusiami na rôzne dôležité témy, ktoré trápia Bratislavčanov.

„Tento priestor je zabudnutý a je to škoda. Preto sme sa dali dokopy skupina aktivistov a obyvateľov a povedali sme si, že to zmeníme,“ povedal Novomešťan a miestny poslanec Pavol Troiak, ktorý podujatie spoluorganizuje s Tomášom Halászom, Matúšom Čupkom, Danom Kollárom, Bronislavou Milčíkovou, Mariannou Lutkovou a Mariannou Mašátovou Haliakovou.

Seniori aj deti

Program postavili tak, že si na svoje prídu všetky vekové skupiny občanov. V prvom rade chceli, aby sa odprezentovali miestne novomestské súbory.

„Vystúpi napríklad seniorský spevácky súbor Novomešťan alebo deti z miestnej ZUŠ-ky na Hálkovej ulici. Ďalšie kapely, ktoré sme zavolali, sú skôr alternatívne. Teším sa napríklad na Funny Fellows. Jej líder Roman Féder tiež býva v Novom Meste,“ dodáva Pavol Troiak.

Nebudú však chýbať ani vášnivejšie rytmy, napríklad tanečné vystúpenie Flamenco by Zuzana Čorejová alebo La3no Cubano, alternatívnejšia kapela Gladia Moony, ale aj detský interpret Miro Jilo, ktorý je veselým spevákom s gitarou.

Podpora komunity

Tento nultý ročník nemá byť veľký aj preto, že v súčasnosti Slovensko čelí pandémii koronavírusu. Navyše, organizátori aj tak chcú podporiť vznik komunity, ktorá by si v Novom Meste pomáhala a spolu sa viac stretávala. Samozrejmosťou budú prísne hygienické opatrenia. Podujatie bude však mať tiež intelektuálny rozmer.

„Urobili sme tam zónu neziskoviek. Ľudia si môžu vypočuť debatu o aktivitách Vagusu, ktorý pomáhal ľuďom na ulici a aj združenia Odyseus. Znepokojené matky zas porozprávajú o znečistení ovzdušia v Bratislave a ako môžeme my sami prispieť k tomu, aby naše deti žili v zdravšom prostredí. Reč bude aj od korupcii, na otázky odpovedia ľudia z Nadácie Zastavme korupciu. Veľmi zaujímavá diskusia bude aj na tému Bratislavské mestské lesy, čo s nami bude?“ vyratúva miestny poslanec, člen organizačného tímu podujatia.

Živé Račko sa začne v sobotu o 14.00. Podrobný program nájdete TU.

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM