Tlačové správy

Využite zimu na investičné rozhodnutie pre krásne, úsporné a kvalitné okná z Makrowinu

Dramatický pokles úrokových mier na hypotékach a dostatok času na rozmýšľanie, umožňujú využiť zimné obdobie na rozhodnutia o dlhodobých investíciách. Sen o novom dome sa realizuje raz za život a sen o kvalitných oknách v podstate tiež.

Ilustračný obrázok k článku Využite zimu na investičné rozhodnutie pre krásne, úsporné a kvalitné okná z Makrowinu
Zdroj: Dnes24.sk

Pretože súčasné najkvalitnejšie energeticky úsporné drevené a drevohliníkové okná, napríklad z produkcie spoločnosti Makrowin, s.r.o., Detva, vydržia celý život a ešte spoľahlivo poslúžia aj ďalším generáciám. Takéto okno je vlastne investíciou, ktorá sa dedí. Pozor však na výber, nie je okno ako okno. Drevo je oproti plastu ušľachtilý materiál, ale ani samotné drevené okno ešte nie je zárukou dobrej investície. Tou sú až drevené okná na úrovni doby – spĺňajúce tepelnoizolačné požiadavky pre pasívne a nízkoenergetické stavby, aj keď sa použijú na klasickej stavbe.

Práve takéto nadčasové okná, ktoré sú zároveň investíciou a majú rovnakú životnosť ako dom samotný, vyrába prestížny slovenský výrobca – spoločnosť Makrowin, s.r.o., Detva. Tento výrobca garantuje nielen krásu a trvanlivosť dreva, ale aj úsporu energií. Okno sa skladá z rámu a krídla, vyjadrené súčiniteľom prechodu tepla Uf. Kvalita skla je vyjadrená súčiniteľom prechodu tepla zasklením Ug. Oba súčinitele musia byť čo najnižšie, zjednodušene povedané – čím nižšie súčinitele, tým kvalitnejšie okno.

Riaditeľ spoločnosti Makrowin, s.r.o., Detva, Dušan Majer, k vlastnostiam dreva využívaného z ekologických ťažieb, hovorí: „Drevo je nadčasový, ušľachtilý a pri správnom ošetrení aj trváci materiál s nezameniteľnou charakteristikou. Pre výrobu okien starostlivo vyberáme nielen druh dreva – smrek, červený smrek, dub, ale aj jeho výber z tých častí stromu, ktoré majú radiálnu kresbu a sú najkvalitnejšie. Dlhú životnosť okien ovplyvňujú tepelnoizolačné vlastnosti dreva, ale aj správna manipulácia s drevom a to spôsob vysušenia, citlivé opracovanie a výsledná ochrana a údržba. Spracovanie dreva prechádza istým procesom tak, aby mohlo byť využité v ďalšej výrobe, nehovoriac o náročnosti výroby okna, ktoré má slúžiť niekoľko desiatok rokov. Netreba podceňovať ani výber výplní stavebných otvorov, či profesionálne osadenie okien pomocou okenného tesniaceho systému. To všetko sú základné faktory hodnotiace kvalitu okien.“

Najčastejšie sa zákazníci pýtajú na povrchovú úpravu drevených okien a výber výplní, ale aj o variantné riešenia konštrukcie okien. Používaním vodou riedených lazúr sa odstránila záťaž životného prostredia. Kvalita náterov sa počas doby ich vývoja zlepšila a potrebná obnova vonkajších náterov sa postupne predlžuje. Makrowin používa nátery od rakúskej spoločnosti ADLER. Pri porovnávaní energetickej bilancie výplní, ktoré tvoria cca 70–80 % plochy okna, v súčasnosti sú už štandardom izolačné trojsklá oproti dvojsklám. Trojsklá spĺňajú vysoké nároky na energetickú aj ekonomickú bilanciu. Klasické dvojsklá nie sú dostačujúce z pohľadu vyššej energetickej efektívnosti aj návratnosti prevádzkových nákladov, teda úspor za kúrenie.

„Až potom, keď zákazníkovi vysvetlíme, ako sa okno skladá, aké má prínosy s využitím našich technológií výroby, použitie rámov, skiel, kovaní, tesnení, si môže zvoliť variant konštrukčnej skladby a tým aj tepelnotechnické vlastnosti okna. V praxi sa nám potvrdilo, že trojsklo na južnej strane domu dosahuje kladnú energetickú bilanciu okien. O tepelno-technických vlastnostiach okna hovorí súčiniteľ prechodu tepla Uokna alebo Uw udávaný v jednotkách W/(m2.K). Kvalita okien je teda dnes merateľná najmä úsporou energií v dome. Správnou skladbou konštrukcie okna je možné docieliť, aby zimné straty boli čo najmenšie a letné prehrievania minimálne,“ upozorňuje D. Majer.

Trendom na trhu sú v súčasnosti drevohliníkové okná, na ktoré spoločnosť poskytuje záruku 5 rokov. Ide o konštrukčné spojenie oboch materiálov, pričom hliník pôsobiaci z vonkajšej strany chráni okno pred vplyvmi počasia, ako sú napríklad UV žiarenie a ľadovec. Hliník poskytuje farebnú stálosť, dobrú kombinovateľnosť s prvkami fasády, nie je potrebná takmer žiadna údržba. Drevo z interiérovej strany okna pôsobí pokojne a štýlovo, s dostupnosťou v škále dizajnových riešení. Koncom minulého roka spoločnosť uviedla inovovaný rad drevohliníkových okien UNI-ONE, ako exkluzívnu novinku na trhu. Prednosťami jedinečného radu sú farebné zladenie okien s interiérom a široký výber architektonických riešení pre dizajnérov a milovníkov luxusu.

Nosným produktom spoločnosti je profil MAKROWIN QUADRAT FB, ktorý predstavuje špičku v ponuke drevohliníkových okien na trhu pre jeho vynikajúce izolačné schopnosti, funkčnosť a dizajn. Drevohliníkové okná poskytujú komfort a pocit tepla aj pri nižšej teplote vzduchu v miestnosti vďaka vyššej povrchovej teplote okna. A tým umožňujú výraznú úsporu energie vo vykurovacom období. Naopak v lete v kombinácii s exteriérovým tienením zabezpečia neprehrievanie vzduchu v interiéri. Je možné ich zaskliť izolačným trojsklom Ug=0,5 W/(m2K).

Spoločnosť Makrowin, s.r.o. je významným slovenským výrobcom drevených okien a dverí od roku 1997. Je jediným výrobcom na trhu s najširšou ponukou 23 produktových typov drevených a drevohliníkových okien. Je aj výrobcom presklených posuvných stien a dodávateľom doplnkov k oknám – exteriérové a interiérové parapetné dosky, kovania, tesnenia, siete proti hmyzu, exteriérové a interiérové tienenie. Zákazníkom poskytuje aj bezplatné odborné poradenstvo. Makrowin je držiteľom certifikátu systému manažérstva kvality, je dlhoročným členom Zväzu spracovateľov dreva SR. Vynikajúce remeselné spracovanie, neustále inovácie výrobkov a pridaná hodnota vo forme vysoko odborného poradenstva zákazníkom, sú základnou filozofiou spoločnosti a jej expanzie na európskom a americkom trhu.

Viac informácií nájdete na: www.makrowin.sk , alebo na tel: +421 45 5455346 či e-mailom: info@makrowin.sk

(PR) – Za obsah a fotografie zodpovedá objednávateľ tejto tlačovej správy.

Krásne, úsporné a kvalitné okná z Makrowinu
5
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM